Atletico vyhralo nad Bayernom v prvom semifinále

Na snímke dole hráč Atletica Antoine Griezmann, hore hráč Bayernu Philipp Lahm v prvom zápase semifinále Ligy majstrov vo futbale Atletico Madrid - Bayern Mníchov v stredu 27. apríla 2016. Foto: TASR/AP

Madrid 27. apríla (TASR) - Futbalisti Atletica Madrid zvíťazili v stredajšom úvodnom semifinále Ligy majstrov 2015/2016 nad Bayernom Mníchov 1:0. Odveta je na programe v utorok 3. mája v mníchovskej Allianz Arene.

Skóre na štadióne Vicente Calderona otvoril po fantastickej individuálnej akcii domáci Saul Niguez v 11. minúte a to bol napokon aj jediný gólový moment duelu. "Colchoneros" tak pôjdu do odvety s náskokom a päťnásobný európsky šampión z Nemecka bude mať čo robiť, ak chce hrať vo finále v Miláne v sobotu 28. mája proti úspešnejšiemu z dvojice Real Madrid - Manchester City (prvý zápas v Manchestri 0:0-pozn.).

1. zápas semifinále LM 2015/2016:

Atletico Madrid - Bayern Mníchov 1:0 (1:0)
Gól: 11. Niguez, ŽK: Niguez - Costa, Benatia, Neuer, Vidal, rozhodoval: Clattenburg (Ang.)

zostavy:

Atletico: Oblak – Juanfran, Gimenez, Savič, Luís – Niguez (85. Partey), Gabi, Fernandez, Koke – Griezmann, Torres
Bayern: Neuer – Lahm, Martinez, Alaba, Bernat (77. Benatia) – Alonso – Costa, Alcantara (70. Müller, Vidal, Coman (64. Ribery) – Lewandowski

Od prvých sekúnd sa hral špičkový futbal v obrovskom tempe. Argentínsky tréner domácich Diego Simeone tak ako vo štvrťfinále proti FC Barcelone vytiahol na súpera vysoký pressing a hostia mali veľké problémy pri rozohrávke. Domáci hráči Bayern zatlačili a už v 11. minúte otvorili skóre. Skvelú individuálnu akciu predviedol proti štyrom obrancom Niguez a perfektné bolo aj jeho zakončenie k pravej tyčke Neuerovej brány. Bayern sa síce snažil dostať domácich pod tlak, ale to sa mu proti v osobných súbojoch dominujúcemu rivalovi nedarilo. V 28. minúte sa dostal do zakončenia kapitán hostí Lahm, jeho strela trafila v šestnástke ruku Fernandeza, ale anglický rozhodca Clattenburg penaltu neodpískal. Na druhej strane sa v 30. minúte predral do zakončenia Griezman, ale Neuer vytiahol skvelý zákrok nohou. Atletico hralo tradične výborne v defenzíve a Bayernu v prvom polčase nedovolilo žiadnu čistú šancu.

Tím španielskeho kouča Bavorov Pepa Guardiolu do druhého dejstva vstúpil aktívne, no defenzíva Atletica pracovala bezchybne. V 54. minúte však mohlo byť vyrovnané, keď z takmer 30 metrov prudko ľavačkou vypálil projektil Alaba, no lopta len otriasla brvnom brány domáceho brankára Oblaka. Bayern pridal plyn a po rohu výborne na čiare zlikvidoval hlavičku Martineza Oblak. Nemecký majster zovrel domácich, ktorí už napádali nižšie, a akoby stratili dovtedy skvelú organizáciu. V 64. minúte sa dostal do zakončenia Lewandowski, ale jeho pokus z uhla nemieril do priestoru domácej brány, rovnako ako nádejný lob Costu v 71. minúte. Hralo sa len na jednu bránu a v 73. minúte Oblak vytiahol ďalší perfektný zákrok po prudkej rotujúcej strele Vidala. Ale mohlo udrieť z ničoho nič na strane druhej, po Griezmanovom brejku sa výborne uvoľnil cez Alabu Torres a vonkajškom trafil len pravú tyč. Akciu dokreslila dorážka Kokeho, ktorú Neuer kryl. Záver si domáci už postrážili, Bayern dôležitý gól na ihrisku súpera nedal, a tak ho čaká ťažká domáca odveta.

Niguez hrdinom Atletica, Guardiola nebol spokojný: "Musíme pridať"

Na snímke vľavo hráč Atletica Saúl Níguez oslavuje svoj úvodný gól v prvom zápase semifinále Ligy majstrov vo futbale Atletico Madrid - Bayern Mníchov v stredu 27. apríla 2016. Foto: TASR/AP

Po FC Barcelona sa o domácej sile Atletica Madrid presvedčil ďalší futbalový gigant. Mníchovský Bayern prehral v prvom semifinále Ligy majstrov 2015/2016 na štadióne Vicenteho Calderona 0:1 a pred odvetou (3. mája) sa dostal do ťažkej situácie. Jediný gól stredajšieho prvého merania síl padol už v 11. minúte po fantastickej individuálnej akcii Saula Nigueza, ktorý sa pohral s tromi brániacimi hráčmi a rafinovanou strelou do vzdialenejšieho rohu nedal šancu brankárovi Manuelovi Neuerovi.

Svoj presný zásah zaradil Niguez na piedestál. "Bol to určite najdôležitejší gól v mojej kariére a pravdepodobne aj najkrajší, aký som kedy strelil," vyznal sa hrdina večera. "Colchoneros" vďaka nemu pôjdu do odvety s náskokom a päťnásobný európsky šampión z Nemecka bude mať čo robiť, ak chce hrať vo finále na milánskom San Sire proti úspešnejšiemu z dvojice Real Madrid - Manchester City (prvý zápas v Manchestri 0:0 - pozn.). Dvadsaťjedenročný Niguez bol právom ospevovaným mužom večera, jeho výkon si pochvaľoval aj tréner Atletica Diego Simeone. "Je to komplexný hráč, ktorý na sebe neustále pracuje a jeho progres je viditeľný. Strelil krásny gól, ktorý je odmenou pre neho i celé naše mužstvo. Napriek tomu si myslím, že postupové šancu sú 50:50. V odvete nás čaká veľká výzva a extrémne silný súper," vyhlásil Simeone, ktorého zverenci vyradili vo štvrťfinále obhajcu trofeje FC Barcelona a na dosah majú ďalší cenný skalp.

Na snímke tréner Madridu Diego Simeone v prvom zápase semifinále Ligy majstrov vo futbale Atletico Madrid - Bayern Mníchov v stredu 27. apríla 2016. Foto: TASR/AP

Bayern pôsobil v prvom polčase nevýrazným dojmom, po zmene strán si však vytvoril viacero dobrých šancí na vyrovnanie. Najväčšiu mal David Alaba, ale jeho projektil skončil len na brvne Oblakovej brány. Na druhej strane mohol po rýchlom brejku Fernando Torres darovať Atleticu dvojgólové vedenie, ale tiež sa mu do cesty postavila tyčka. "Bol to fantastický večer. Verím, že si ho všetci fanúšikovia Atletica užili. Chcem sa im poďakovať za podporu. Dosiahli sme výsledok, ktorý sme chceli. Podstatné je, že sme si udržali čistý štít. Čo sa týka mojej šance, lopta mi dobre sadla, chýbali centimetre," povedal Torres.

Bayern prišiel o 11-zápasovú sériu bez prehry a vie, že v odvete musí pridať. "Vstúpili sme do zápasu vo veľmi ležérnom tempe. Doma budeme musieť hrať s iným nasadením. Inkasovaný gól bol nádherný, no ja som pred ním videl sériu našich chýb, keď moji hráči nedostúpili Nigueza. Nie som spokojný s tým, v akom svetle sme sa predviedli," netajil sklamanie kouč Bayernu Pep Guardiola. Bavorský klub sa do semifinále LM prebojoval piatykrát v rade, ale hrozí, že po Reale Madrid (2014) a FC Barcelona (2015) mu vystaví finálovú stopku ďalší španielsky klub.

Bayern potvrdil, že sa mu na Pyrenejskom polostrove nedarí, z trinástich zápasov tu až deväťkrát prehral. Recept na úspech by si nemecký tím mal podľa Alabu vziať z druhého polčasu. "V ňom sme hrali tak, ako sa patrí. Vytvorili sme si dostatok šancí, žiaľ, nemali sme šťastie vo finálnej fáze. Všetko je otvorené, sme si vedomí našej sily, ktorá je v domácom prostredí ešte väčšia."

Pre súperov sa štadión Atletica stáva strašiakom. Madridský klub na ňom dosiahol 25. víťazstvo z uplynulých 30 pohárových súbojov. Doma neprehral už desať zápasov v rade, z nich osemkrát vyhral. Až 14-krát z uplynulých 16 zápasov si mužstvo Atletica udržalo na domácej pôde čisté konto.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR