Predsedom medzivládnych komisií bude štátny tajomník rezortu vnútra

Rudolf Urbanovič Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 4. mája (TASR) – Cezhraničnú spoluprácu Slovenska s jeho susedmi – Českom, Poľskom, Maďarskom a Ukrajinou bude mať v najbližších rokoch na starosti štátny tajomník ministerstva vnútra Rudolf Urbanovič. Do funkcie predsedu slovenskej časti štyroch medzivládnych komisií ho dnes menovala vláda SR.

Urbanovič vystriedal vo vedení medzivládnych komisií doterajšieho štátneho tajomníka ministerstva vnútra Jozefa Bučeka. Komisie predstavujú právny rámec na uskutočňovanie cezhraničnej spolupráce. Ministerstvo vnútra, ktoré oblasť zastrešuje, skonštatovalo, že spĺňajú svoj hlavný cieľ, ktorým je podporovať aktivity zamerané na vytváranie podmienok na rozvoj spolupráce medzi obyvateľmi, územnými samosprávami a zainteresovanými inštitúciami s cieľom rozvoja prihraničného územia.

Komisie podľa rezortu tiež vytvárajú platformu pre aktérov cezhraničnej spolupráce na výmenu skúseností, umožňujú identifikovať prekážky brániace rozvoju cezhraničnej spolupráce. Prínosom je i to, že pozitívnym spôsobom prispievajú k utužovaniu vzájomných dobrých susedských vzťahov medzi Slovenskou republikou a Českou republikou, Maďarskom, Poľskom a Ukrajinou v rozmanitých oblastiach, doplnil rezort vnútra.

Ako prvá vznikla v roku 1994 Slovensko-poľská medzivládna komisia pre cezhraničnú spoluprácu. V roku 2001 bola vytvorená podobná komisia s Maďarskom, o rok neskôr s Českom a v roku 2004 s Ukrajinou.

Predsedom poľskej časti slovensko-poľskej komisie je v súčasnosti štátny tajomník Ministerstva vnútra a administratívy Poľskej republiky Jakub Skiba, spolupredsedom slovensko-českej komisie námestník Ministerstva pre miestny rozvoj Českej republiky Zdeněk Semorád, predsedom ukrajinskej časti slovensko-ukrajinskej komisie prvý námestník ministra pre miestny rozvoj, stavebníctvo a bývanie a komunálne služby Ukrajiny Vyacheslav Nehoda. V slovensko-maďarskej komisii predseda za maďarskú stranu nie je v súčasnosti určený.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.