Arménska vláda predložila návrh zákona na uznanie Náhorného Karabachu

Na ilustračnej fotografii arménski vojaci pózujú v Náhornom Karabachu. Foto: TASR/AP

Jerevan 5. mája (TASR) - Arménska vláda dnes na svojom zasadaní prerokovala návrh zákona o uznaní republiky Arcach, čo je historický názov Náhorného Karabachu, a posunula ho na schválenie do parlamentu. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Návrh zákona vypracovali poslanci opozičnej strany Dedičstvo a strany Arménsky národný kongres. Podľa RIA Novosti strana Dedičstvo neúspešne predkladá návrhy na uznanie Náhorného Karabachu od roku 2009. Doteraz však nenašli dostatočnú podporu najmä vďaka poslancom vládnucej Republikánskej strany Arménska. Svoju neochotu podporiť návrh zákona o uznaní Karabachu Arménskom zdôvodňovali snahou neuškodiť rokovaniam o urovnaní tamojšieho konfliktu. Rovnaký dôvod pre neuznanie tohto miništátu uvádzalo aj arménske ministerstvo zahraničných vecí.

Situácia sa však zmenila, keď sa 2. apríla v regióne obnovili boje medzi miestnou armádou a azerbajdžanskými jednotkami. Tieto boje boli najintenzívnejšie od roku 1994, vyvolali veľké znepokojenie na Kaukaze a v priľahlej oblasti.

Boje si na oboch stranách vyžiadali niekoľko desiatok obetí na životoch. Strany konfliktu sa 5. apríla dohodli na zastavení paľby a odvtedy sa navzájom obviňujú z pokračovania ostreľovania a útokov.

Náhorný Karabach, časť Azerbajdžanu, je pod kontrolou etnických Arménov a arménskej armády od vojenského konfliktu, ktorý sa skončil v roku 1994 bez podpísania mierovej dohody a doriešenia štatútu tejto oblasti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.