Štrbák sa vrátil do strieborného Petrohradu: Spomienky ožili

Na snímke vo fan zóne kráča bývalý hokejový reprezentant Martin Štrbák, ktorý prišiel povzbudiť na zápas základnej B- skupiny Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji medzi Slovenskom a Maďarskom 7. mája 2016 v Petrohrade. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 7. mája (TASR) - Po šestnástich rokoch sa vrátil na miesto činu. Svetový šampionát si nenechal ujsť ani bývalý obranca Martin Štrbák, ktorý si vďaka synovi po dlhej dobe pripomenul petrohradské "prospekty". Na majstrovstvách sveta 2000 tu štartoval ako reprezentačný nováčik a získal s národným tímom striebornú medailu. Bol to historicky prvý slovenský kov na MS a Štrbák má na neho tie najkrajšie spomienky.

Do "Benátok severu" prišiel so synom, ktorý tu štartuje na žiackom turnaji. V rámci neho navštívili obaja aj prvé dva zápasy slovenských hokejistov na MS proti Maďarom a Francúzom. "Keď som sa tu bol v piatok poprechádzať, tak sa mi hneď oživili spomienky na rok 2000. Bol to môj úplne prvý šampionát, prišiel som sem s veľkými očakávaniami a hneď z toho vyšla medaila. Spomienky na mesto a majstrovstvá sveta mi utkveli v pamäti na celý život," vyznal sa bývalý dlhoročný reprezentačný bek, ktorý vlani ukončil bohatú hráčsku kariéru.

Za 16 rokov sa v Petrohrade podľa neho veľa zmenilo. "V prvom rade potavili nové krásne letisko. Nechal ho vybudovať ruský prezident Putin a podarilo sa im to prakticky za rok. Zrenovovala sa aj infraštruktúra, sú tu nové cesty. Obrovskou rekonštrukciou prešiel aj štadión Jubilejnyj, v ktorom hrajú naši hráči. Samotné centrum sa veľmi nezmenilo, stále sa tu dajú obdivovať krásne pamiatky," pokračoval Štrbák, ktorý si užíval v meste nádherné "letné" počasie. Pochválil aj kusisko práce miestnych usporiadateľov. "Dali si na všetkom záležať. Je cítiť, že tým žijú, čo sa týka organizácie, bezpečnosti, starostlivosti o fanúšikov, je to výborné. A to ešte nehovorím o tom, ako to funguje v Moskve."

Štrbák priznal, že výkony slovenských reprezentantov v príprave sledoval len okrajovo, má však prehľad o skladbe Cígerovho tímu. "Možnosti výberu sú obmedzené. Časy, keď sme na šampionátoch pravidelne brali medaily, sú už dávno preč. Slovenskí fanúšikovia sa už nemôžu na to tak pozerať, v dnešnej dobe treba mať úplne iné plány. Pevne verím, že hráči vkročia do turnaja správnou nohou a zabojujú o to, aby sa dostali aspoň do štvrťfinále," povedal Štrbák, ktorý po petrohradskom striebre vybojoval v najcennejšom drese aj zlato v Göteborgu 2002 a bronz v Helsinkách 2003. Podľa neho sa bude tím opierať najmä o skúsenú defenzívu. "Kvalita obrancov prevažuje nad útočníkmi, aj v širšej nominácii ich bolo viac a bolo z čoho vyberať. Takisto majú čosi odohrané v NHL a kvalitných súťažiach. Rozhodne má naša obrana kvalitu, uvidíme, ako sa budeme presadzovať v útoku."

Hlavnou zbraňou by mohla byť podľa neho mladícka dravosť, snaha predviesť sa a niečo veľké dosiahnuť. "V tíme máme viacero nováčikov, ktoré sa budú chcieť ukázať, verím, že dajú do toho všetko. Mali by sme stavať na kolektívnom duchu." Štrbák vidí v porovnaní s tímom z MS 2000 určitú paralelu. "Pred 16 rokmi sme mali podobne neskúsený tím, v podstate extraligový výber doplnený pár hráčmi z NHL. Vytvorili sme však dobrú partiu, dali sme sa dokopy, hrali sme krásny hokej a nakoniec to vypálilo tak, že sme získali striebro. Je pravda, že konkurencia nebola taká veľká ako v súčasnosti, teraz chodí na MS veľa hráčov z NHL. Tímy ako Maďari neboli vtedy snáď ani v B-kategórii..."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.