Bizón sa stal oficiálne národným zvieraťom Spojených štátov

Na archívnej snímke bizón americký počas západu slnka neďaleko Strong City. Foto: TASR/AP

Washington 10. mája (TASR) - Bizón sa na základe návrhu zákona, ktorý v pondelok podpísal prezident Barack Obama, stal oficiálnym národným zvieraťom Spojených štátov.

Podľa predkladateľov návrhu si toto kedysi takmer vyhynuté zviera zasluhuje tento štatút pre svoj ekonomický a kultúrny význam v dejinách USA, píše AP.

Zástancovia iniciatívy ďalej tvrdia, že štatút bizóna sa tým dostane na úroveň orliaka bielohlavého, dlhoročného emblému krajiny, a bude sa venovať väčšia pozornosť jeho ochrane.

Na Veľkých prériách sa kedysi potulovali milióny bizónov. Dnes ich v USA žije zhruba 500.000, väčšina z nich je však už skrížená s dobytkom a čiastočne zdomácnená. V krajine možno stále nájsť približne 30.000 kusov divo žijúcich bizónov, najmä v Yellowstonskom národnom parku.

Hlavnými osnovateľmi schválenej legislatívy sú demokratický senátor za štát Nové Mexiko Martin Heinrich a republikánsky senátor za štát Severná Dakota John Hoeven.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.