Podľa SaS má 40 opatrení pomôcť podnikateľom aj zamestnancom

Na archívnej snímke vľavo Jana Kiššová a Richard Sulík Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 11. mája (TASR) - Opozičná strana SaS odmieta tvrdenia Odborového zväzu (OZ) KOVO, že 40 opatrení, ktoré liberáli predložili do parlamentu, sú v neprospech zamestnancov.

"Predstavili sme 40 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Získali sme podporu aj opozície, rokovali sme o nich aj so zástupcami zamestnávateľov, a taktiež sme získali pozitívnu spätnú väzbu. Prekvapila nás reakcia OZ KOVO. Neprekvapila nás až tak tendenčnosť tejto kritiky, ale ak kritika vychádza z nedostatku informácií, alebo z toho, že ich zle vyhodnotili, radi by sme ich uviedli na pravú mieru," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

Jedným z návrhov SaS je napríklad zrovnoprávnenie príplatku za prácu v nedeľu a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok na úroveň 25 %. Podľa OZ KOVO už v súčasnosti mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok Zákonník práce garantuje najmenej vo výške 50 % a prostredníctvom kolektívneho vyjednávania je ho možné zvyšovať ďalej. Podľa zväzu tak jediným cieľom tohto návrhu je zníženie mzdového zvýhodnenia za prácu vo sviatok na 25 %. "Toto matematicky nie je pravda. Ak je v roku 15 sviatkov s príplatkom za prácu vo výške 50 %, ktorú upravujeme na 25 % a zároveň je v roku približne 50 nedieľ, pri ktorých dnes nie je žiadny príplatok za prácu v nedeľu a my ho návrhom zákona uvádzame na výšku 25 %, tak jednoducho nemôže vyjsť, že takáto zmena by spôsobila zníženie miezd. To nie je pravda," upozornila Kiššová s tým, že cieľom tohto návrhu SaS je zjednodušenie a zjednotenie odmeňovanie počas sviatkov a nedieľ.

OZ KOVO vyčíta liberálom aj ďalšie opatrenia ako úpravu poskytovania náhrady mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru, či zrušenie sadzieb minimálnych mzdových nárokov. "OZ KOVO chápe zlepšovanie podnikateľského prostredia tak, že je výhodné len pre podnikateľov a že my chceme pomôcť len týmto subjektom. Nie je to tak. Lepšie podnikateľské prostredie pomáha aj zamestnávateľom, aj zamestnancom," tvrdí poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Eugen Jurzyca. Zároveň uviedol, že aj zákon o šesťpásmovej minimálnej mzde sa nedodržiava.

SaS chce zrušiť aj povinné preškoľovanie vodičov. "Je to príklad lobizmu, zarábajú na tom firmy, ktoré toto preškoľovanie realizujú, pritom je evidentné, že nemá vôbec logiku preškoľovať profesionálnych vodičov," priblížil Jurzyca dôvody, prečo SaS tento návrh predkladá.

Kiššová vyhlásila, že "úlohou OZ KOVO je chrániť zamestnancov a nie večne stranu Smer-SD". "Ak odboroví predáci si výmenou za sociálny zmier vydobyli akési výhody a právo pre seba, čoho výsledkom je kritika čohokoľvek, len aby bola, tak žiaľ, obyčajný zamestnanec z tohto nič nemá. Chceme zlepšiť podnikateľské prostredie, a to nielen preto, aby sa mali lepšie podnikatelia, a nie preto, aby sa na Slovensku oplatilo len podnikať, ale práve preto, aby sa oplatilo aj pracovať," dodala Kiššová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.