Vláda prerokuje daňové zákony aj vianočný príspevok pre dôchodcov

. Na snímke vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter a minister financií SR Peter Kažimír. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 17. augusta (TASR) - Zníženie dane z príjmu právnických osôb na 21 % a zavedenie dane z dividend. Toto sú zmeny, ktoré má priniesť novela zákona o dani z príjmov, ktorú na dnešné rokovanie vlády predložilo Ministerstvo financií (MF) SR. Okrem nej sa bude kabinet Roberta Fica zaoberať aj ďalšími daňovými zákonmi, prerokuje aj možnosť použitia potravín po dátume minimálnej trvanlivosti či vianočný príspevok pre dôchodcov v tomto roku.

Rezort financií predložil balíček daňových zákonov

Okrem zníženia dane z príjmu právnických osôb na 21 %, sa bude vláda zaoberať aj bankovým odvodom. Ten by mal zostať vo výške 0,2 % do roku 2020.

Cieľom návrhu zákona o správnych poplatkoch je zase úprava systému sadzieb poplatkov pri evidencii vozidiel. Ojazdené autá by mali platiť nižšiu registračnú daň ako nové autá.

Sadzba osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach sa zvýši. Vláda má na svojom dnešnom zasadnutí rokovať o návrhu novely zákona o tomto odvode, kde sa počíta s jeho pokračovaním a zároveň zvýšením. Právnu normu predložil kabinetu minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Zvýšiť sa má aj odvod v regulovaných odvetviach. MF SR to odôvodňuje tým, že tento odvod predstavuje stabilný konsolidačný nástroj, pričom vláda si v programovom vyhlásení stanovila za hlavné priority aj konsolidáciu verejných financií a posilnenie aktívnej úlohy štátu v rozvoji hospodárstva. Medzi firmy, ktoré podnikajú v regulovaných odvetviach, patria napríklad spoločnosti pôsobiace v oblasti energetiky, poisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií či poštových služieb.

Rezort financií navrhuje zaviesť aj finančnú náhradu zo zadržiavaného nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH). Platitelia dane by mali mať na ňu nárok počas daňovej kontroly, a to vtedy, ak trvanie kontroly bude viac ako šesť mesiacov odo dňa, kedy by mal byť nadmerný odpočet platiteľovi vrátený.

Kabinet Roberta Fica sa bude zaoberať aj návrhom z dielne ministerstva pôdohospodárstva o použití potravín. "Návrhom zákona sa upravuje možnosť použitia potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti v rámci celosvetového trendu na znižovanie strát potravín a odpadu z potravín, vrátane určenia zodpovednosti za bezpečnosť týchto potravín," priblížil agrorezort.

Príplatok k vianočnému príspevku

Novely zákonov na rokovanie vlády predkladá aj minister práce Ján Richter (Smer-SD). Dôchodcovia, ktorých dôchodok nepresahuje 396,18 eura, by mali aj na konci tohto roka dostať príplatok k vianočnému príspevku vo výške 12,74 eura. Maximálna suma vianočného príspevku vrátane príplatku má byť 100 eur, nárok naň majú mať tí, ktorých dôchodok nepresahuje 198,09 eura.

Novela zákona o sociálnom poistení má zabezpečiť poberateľom dôchodkových dávok zvýšenie dávky v určitej minimálnej výške v budúcom roku. "V roku 2017 sa dôchodkové dávky, okrem vyrovnávacieho príplatku, zvyšujú o pevnú sumu určenú percentom, ktoré sa určí ako súčet 90 % medziročného rastu spotrebiteľských cien a 10 % medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky vykázaných Štatistickým úradom Slovenskej republiky za prvý polrok predchádzajúceho kalendárneho roka," priblížilo ministerstvo práce. Vzhľadom na pokles medziročného rastu spotrebiteľských cien, ktorý sa podieľa na určení percenta zvýšenia, by sa dôchodky v roku 2017 zvýšili len o minimálnu sumu. "V záujme toho, aby sa zabezpečilo zvyšovanie dôchodkových dávok v istej primeranej a dôchodcovskou verejnosťou akceptovateľnejšej sume, sa pevná suma zvýšenia v roku 2017 určí najmenej ako 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku," navrhol rezort práce.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.