V príprave je obstarávanie na rozvoj dátovej základne zdravotníctva

Foto: TASR/AP

Bratislava 17. augusta (TASR) - Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pripravuje verejné obstarávanie na rozvoj Jednotnej referenčnej údajovej základne zdravotníctva (JRUZ). Tá v súčasnosti poskytuje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti dátové zdroje súvisiace so zdravotnou starostlivosťou, ako aj ďalšie údajové služby potrebné na činnosti NCZI.

"NCZI na základe už zhodnoteného stavu elektronického zdravotníctva na Slovensku, ako aj výsledkov záverov kontroly NKÚ SR, identifikovalo nové požiadavky, ktoré sa musia zrealizovať v súvislosti s pokračovaním tohto projektu, ako aj s ďalšími opatreniami, ktoré pripravuje rezort zdravotníctva. Elektronické zdravotníctvo sa v súčasnosti totiž nachádza v etape postupného pripájania sa ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do systému," uviedol riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Na základe výhradných autorských práv a technických dôvodov viažucich sa k doterajšiemu dodávateľovi, NCZI plánuje podľa svojej hovorkyne Sone Valášikovej uzatvoriť zmluvný vzťah s pôvodným dodávateľom diela. Ide o spoločnosť NESS Slovensko, ktorá ako jediná disponuje výhradnými právami na dodávku systému JRUZ. Predpokladaná hodnota zákazky je 3,5 milióna eur bez DPH.

Rozvojom JRUZ chce NCZI získať ďalšie nevyhnutné funkcionality na efektívnu správu, kontrolu, integráciu a zber dát pre administratívne registre - a to hlavne pre Register poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a Register zdravotných pracovníkov. Súčasťou rozvoja je aj integrácia na systémy Štatistického úradu SR a Ministerstva vnútra SR, a to hlavne na Registre právnických a fyzických osôb.

"Snahou všetkých zainteresovaných je, aby bol projekt elektronického zdravotníctva úspešne zavedený do reálnej praxe v čo najskoršom možnom čase. Rozvoj JRUZ je jeho nevyhnutnou súčasťou," zhrnul Blaškovitš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.