V Austrálii vydali prvú bankovku s prvkami pre zrakovo postihnutých

Na archívnej snímke z 26. júna 2014 žena má na prste nasadené prstové čítacie zariadenie pre ľudí, ktorých zrak sa zhoršuje v americkom Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT) v americkom meste Cambridge. Foto: TASR/AP

Sydney 1. septembra (TASR) - Austrálska centrálna banka vydala dnes vôbec prvú bankovku s prvkami pre zrakovo postihnutých a nevidiacich a reagovala tak na kampaň slepého chlapca. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Pred troma rokmi iba 12-ročný Connor McLeod podal na Austrálskej komisii pre ľudské práva sťažnosť na diskrimináciu a spustil so svojou matkou internetovú kampaň, ktorú podporilo vyše 56.000 ľudí.

Nová austrálska päťdolárová bankovka sa dostala do obehu práve dnes a je prvou z novej série, ktorá bude obsahovať prvky pomáhajúce zrakovo postihnutým ľuďom rozlišovať nominálne hodnoty jednotlivých bankoviek.

Prvkami pre zrakovo postihnutých na päťdolárovej bankovke sú: jeden reliéfny (zvýšený) bod na každej strane dlhých hrán bankovky.

McLeod prišiel s nápadom, keď vo veku 11 rokov dostal na Vianoce peniaze, "ale vôbec netušil, aká suma to bola a či bol darca striedmy alebo štedrý," povedal dnes už 15-ročný tínedžer.

Prvky na bankovkách pomôžu vyše 350.000 Austrálčanom, ktorí sú nevidiaci alebo slabozrakí, a nahradia im malú pomôcku, ktorú predtým využívali na zisťovanie veľkosti bankoviek, keďže tie sa odlišovali len pár milimetrami.

Austrálska centrálna banka oznámila, že v budúcnosti plánuje vydať všetky nové bankovky s podobnými reliéfnymi bodmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.