VIDEO: Hillary Clintonová má zápal pľúc, oznámila jej lekárka

Hillary Clintonová Foto: TASR/AP Photo

New York 12. septembra (TASR) - Americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová má zápal pľúc, oznámila to jej lekárka, informovala tlačová agentúra AP. Clintonová dostala antibiotiká a dr. Lisa Bardacková jej kázala oddychovať a upraviť si predvolebný program.

Doktorka Bardacková vo vyhlásení uviedla, že Clintonová sa "pekne zotavuje" po tom, ako v nedeľu pre nevoľnosť predčasne odišla zo spomienkového obradu, ktorý sa konal pri Svetovom obchodnom centre v New Yorku pri príležitosti výročia teroristických útokov z 11. septembra 2001. Videozáznam urobený náhodným svedkom ukázal, že pred nastúpením do auta strácala rovnováhu a museli ju podopierať.

Lekárka povedala, že Clintonovú trápil kašeľ súvisiaci s alergiami a pri následnej kontrole jej zistila pneumóniu. Na spomienkovom obrade v New Yorku sa podľa lekárky prehriala a bola dehydrovaná.

Senátor Chuck Schumer vyhlásil, že sa s Clintonovou na slávnosti pred jej odchodom "chvíľu rozprával", vymieňali si svoje spomienky na tragické útoky a zdala sa mu byť v poriadku. "Bolo tam veľmi horúco, ale zdala sa mi byť v poriadku a odišla z vlastnej vôle," dodal.

Clintonová odišla do domu svojej dcéry Chelsey, ktorý bol neďaleko a keď odtiaľ neskôr odchádzala, povedala reportérom, že sa cíti oveľa lepšie.

Médiá pozorne sledujú Clintonovej zdravotný stav v súvislosti s tvrdeniami podporovateľov jej súpera, republikána Donalda Trumpa, podľa ktorých je po zdravotnej stránke nespôsobilá vykonávať prezidentský úrad. Poukazujú pritom na možné následky otrasu mozgu, ktorý utrpela, keď v decembri 2012 omdlela. Clintonovej lekárka však ubezpečila, že sa po tomto úraze úplne zotavila.

Clintonová kvôli chorobe zrušila program

Americká prezidentská kandidátka Demokratickej strany, Hillary Clintonová zrušila plánovanú návštevu Kalifornie, ktorú mala uskutočniť dnes a v utorok, a nahrávku v talkšou Ellen DeGeneres po nevoľnosti na nedeľňajšej spomienkovej slávnosti v New Yorku pri príležitosti 15. výročia teroristických útokov v USA. Oznámili to svetové agentúry AP a DPA.

Podľa novín New York Times jej predvolebný štáb informoval, že cestu zrušila, pretože má od piatka zápal pľúc.

Clintonová odišla zo spomienkovej akcie predčasne a na sociálnych sieťach sa objavil videozáznam, z ktorého vidno, že sa potkýnala a museli ju pridržiavať traja ľudia, kým nastúpila do auta.

Pôvodné vyhlásenie jej hovorcu Nicka Merrilla uvádzalo, že sa "cítila byť prehriata" po tom, ako na slávnosti strávila 90 minút.

Clintonovej lekárka, Lisa Bardacková, o niekoľko hodín nato vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že bývalej prvej dáme diagnostikovala už v piatok zápal pľúc, dala jej antibiotiká a odporučila jej oddychovať. Na slávnosti na Manhattane sa podľa lekárky Clintonová v horúcom počasí prehriala a dehydrovala.

Po pár hodinách odpočinku doma "sa pekne zotavuje", dodala.

Šesťdesiatosemročná Clintonová ani jej 70-ročný republikánsky prezidentský protikandidát Donald Trump nezverejnili svoje oficiálne lekárske záznamy, dodala tlačová agentúra DPA.

Trump zakázal svojmu štábu vyjadrovať sa k zdraviu Clintonovej

Prezidentský kandidát Republikánskej strany Donald Trump zakázal členom svojho predvolebného štábu, aby na verejnosti vystupovali s negatívnymi komentármi k zhoršeniu zdravotného stavu jeho demokratickej protikandidátky Hillary Clintonovej. Informovala o tom americká spravodajská televízia CNN.

Trump, ktorý počas predvolebnej kampane pomerne často u Clintonovej poukazoval na nedostatok morálnej a fyzickej vytrvalosti nutnej pre výkon funkcie prezidenta USA, sa k najnovšiemu prípadu, keď ju postihla nevoľnosť, prekvapujúco nevyjadril, a to ani na sociálnych sieťach, podotkla CNN.

na snímke realitný magnát a republikánsky kandidát na post prezidenta USA Donald Trump. Foto: TASR/AP

Šesťdesiatosemročná Clintonová ani jej 70-ročný republikánsky prezidentský protikandidát Donald Trump nezverejnili svoje oficiálne lekárske záznamy, dodala tlačová agentúra DPA. Podľa americkej televízie Fox News sa však tomu teraz Clintonová zrejme nevyhne.

Denník Washington Post napísal, že Clintonovej zdravotný stav sa stáva vážnym problémom pre jej predvolebný štáb a môže byť jednou z hlavných tém posledných týždňov kampane pred voľbami prezidenta USA, ktoré sa uskutočnia 8. novembra. Denník kritizoval aj Clintonovej štáb, ktorý komunikačne nezvládol situáciu s jej "prehriatím" počas pietnej spomienky.

Médiá pozorne sledujú Clintonovej zdravotný stav v súvislosti s tvrdeniami podporovateľov jej súpera, republikána Donalda Trumpa, podľa ktorých je po zdravotnej stránke nespôsobilá vykonávať prezidentský úrad. Poukazujú pritom na možné následky otrasu mozgu, ktorý utrpela, keď v decembri 2012 omdlela. Clintonovej lekárka však ubezpečila, že sa po tomto úraze úplne zotavila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.