Dôchodky sa zvýšia o pevnú sumu

Penzisti, archívna snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 12. septembra (TASR) - Od 1. januára 2017 sa vyplácané dôchodky zvýšia o pevnú sumu. Suma zvýšenia sa určí najmenej ako 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú 8. septembra 2016 Národná rada Slovenskej republiky posunula do druhého čítania.

Pevné sumy jednotlivých druhov dôchodkov určí až opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktoré by malo vychádzať z novely zákona o sociálnom poistení. Ministerstvo ho vydá najneskôr do 31. októbra 2016.

Na účely určenia pevnej sumy zvýšenia dôchodkov v roku 2017 Sociálna poisťovňa na svojej webovej stránke zverejnila priemerné mesačné sumy dôchodkov k 30. júnu 2016 tak, ako jej to ukladá zákon o sociálnom poistení.

O zvýšenie dôchodku nebude potrebné žiadať. Sociálna poisťovňa zvýši dôchodky automaticky, bez žiadosti poberateľa dôchodku. O tom o koľko a na akú sumu sa dôchodok zvýši dostanú poberatelia dôchodkov písomné rozhodnutie.

Dôchodky vo vyššej sume budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne za mesiac január 2017. Súčasne bude vyplatený aj doplatok zvýšenia dôchodku od 1. januára 2017 do posledného dňa pred výplatným termínom v mesiaci január 2017.

O inú pevnú sumu sa dôchodok zvýši, ak bola jeho suma určená s prihliadnutím na obdobie dôchodkového poistenia získané v cudzine. Vtedy sa dôchodok nezvýši o plnú sumu zvýšenia, ale iba o pomernú časť tejto sumy zodpovedajúcu práve pomernej časti, v akej sa priznal čiastkový dôchodok podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.

TASR informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.