Plavidlo s migrantmi bezpečne dorazilo na ostrov Samos

Ilegálni imigranti pri bráne zadržiavacieho strediska na gréckom ostrove Samos v Egejskom mori. Foto: TASR/AP

Atény 13. septembra (TASR) - Drevená plachetnica so 49 migrantmi na palube dnes v poriadku dorazila na grécky ostrov Samos v sprievode plavidiel gréckej pobrežnej stráže a agentúry na ochranu vonkajších hraníc Európskej únie Frontex. Informovala o tom grécka pobrežná stráž.

Plachetnica sa priplavila do prístavu Karlovassi na Samose po tom, ako ju pobrežná stráž a agentúra Frontex lokalizovali pri severnom pobreží ostrova.

Pátracia a záchranná operácia sa začala už skôr, keď pasažier plachetnice zatelefonoval záchranným službám a žiadal o pomoc. Do akcie sa zapojil vrtuľník a loď Frontexu a tiež plavidlo gréckej pobrežnej stráže.

Štátna príslušnosť migrantov na palube nebola zatiaľ zverejnená, uviedla agentúra AP.

Krátka, ale často nebezpečná plavba z tureckého pobrežia na neďaleké grécke ostrovy je medzi utečencami a migrantmi preferovaným spôsobom, ako sa dostať do EÚ. Využilo ju už vyše milióna týchto ľudí dúfajúcich v lepší život v únii. Dohoda EÚ s Tureckom dosiahnutá v marci a zatvorenie hraníc balkánskych štátov však výrazne znížili prúd migrantov a utečencov.

Grécke úrady uviedli, že za posledných 24 hodín, teda od skorého pondelkového rána do dnešného skorého rána, pricestovalo z tureckého pobrežia na grécke ostrovy 183 ľudí. Vlani ich prišli každý deň tisíce.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.