PELLEGRINI: Internet vecí prináša okrem výhod aj bezpečnostnú hrozbu

Na snímke Peter Pellegrini (Smer-SD). Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 13. septembra (TASR) – Internet vecí a zdieľanie obrovského množstva dát v reálnom čase prináša so sebou mnohé výhody. Tento pokrok však zároveň vytvára obrovskú bezpečnostnú hrozbu. Upozornil na to podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) v rámci inovačno-technologickej konferencie Americkej obchodnej komory v SR, ktorá sa dnes koná v Bratislave. Vláda preto v krátkom čase príde s novým zákonom o kybernetickej bezpečnosti.

"Internet vecí je to, že dnes z môjho smartfónu môžem na diaľku zapnúť kúrenie v našom dome, že do budúcna chladnička, ktorá vyhodnotí, že už tam chýba mlieko, cez internet objednávku zašle do príslušného obchodu a že napríklad vozidlo, ktoré používame, sa spojí s druhým, ktoré mu oznámi, že v blízkosti už je nejaká zápcha a malo by zvoliť inú trasu," opísal Pellegrini.

Hoci sa to môže zdať ako vzdialená budúcnosť, v mnohých segmentoch je to podľa neho už realita. Prostredníctvom internetu navzájom nekomunikujú len ľudia, ale aj veci. "Takýto 'smart svet' a zdieľanie obrovského množstva dát v reálnom čase prináša so sebou mnohé výhody, ktoré sa týkajú úspory času, efektívneho využitia zdrojov, energií, lepšieho nastavenia procesov, prijímania lepších rozhodnutí, ako aj promptnej reakcie na vzniknutú situáciu," zhodnotil vicepremiér.

Poukázal však na to, že vkladanie inteligencie do zariadení otvára dvere úplne novým typom kybernetických útokov. Aj preto vláda pripravuje nový zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý zadefinuje úlohy všetkých zodpovedných orgánov v štáte. "Aby v prípade, že dôjde k ataku, napríklad na našu elektrickú rozvodnú sieť, alebo na zásobovanie vodou, alebo niekto bude chcieť hacknúť letisko a narušiť tak absolútne jeho prevádzku, bola jasná zodpovednosť, kto má zasiahnuť a akým spôsobom," uviedol Pellegrini s tým, že právna norma by mala byť predložená na rokovanie kabinetu v najbližších týždňoch.

"Na druhej strane musíme budovať aj odborné kapacity, ľudí, ktorí sú schopní vopred predvídať takýto útok. Ľudí, ktorí budú schopní urobiť kontraakciu, aby nejakým spôsobom zneškodnili daného útočníka na diaľku," uzavrel podpredseda vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.