Na bezpečnosť v Ľuboticiach dohliadnu prešovskí mestskí policajti

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Prešov 13 . septembra (TASR) - Prešov a susediaca obec Ľubotice sa zaradili k slovenským samosprávam, ktoré využili ustanovenia zákona o obecnej polícii v praxi a dohodli sa na zásahoch príslušníkov prešovskej mestskej polície aj na území Ľubotíc. Zmluvu o spolupráci v tejto oblasti podpísala primátorka Prešova Andrea Turčanová a starosta Ľubotíc Štefan Krajči. Informovala o tom hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová.

Zmluva o spolupráci, ktorá umožní zasahovať príslušníkom Mestskej polície v Prešove aj v Ľuboticiach, je prostriedkom k zvýšeniu bezpečnosti a verejného poriadku na území oboch samospráv. Činnosť mestských policajtov bude zameraná na elimináciu negatívneho správania v okolí katastrálnych hraníc.

Mestských policajtov čaká riešenie viacerých druhov problémov, k najčastejším patrí konzumácia alkoholických nápojov a následné páchanie priestupkov, existencia nelegálnych skládok s čím súvisí znečisťovanie okolia, pohyb túlavých psov, rušenie nočného pokoja. „Skúsenosť totiž ukázala, že v prípadoch, keď sa udial priestupok na území mesta Prešov, príslušníci Mestskej polície mohli zasahovať len po hranicu katastra, čo komplikovalo riešenie týchto priestupkov a páchatelia unikali postihu. Šlo najmä o prešovské ulice Vihorlatská, Strážnická a Sibírska, ktoré sú na hranici s obcou Ľubotice,“ konštatovala primátorka.

Hliadku v Ľuboticiach budú zabezpečovať dvaja policajti v rozsahu desať hodín mesačne a zároveň budú zasahovať aj na základe aktuálneho oznámenia. Úhrada činnosti mestskej polície je limitovaná v zmysle zákona preukázateľnými nákladmi a bude realizovaná v mesačných zálohových platbách vo výške 300 eur mesačne. Súčasťou zmluvy je aj odchyt túlavých zvierat. Tieto práce budú účtované samostatne, rovnako aj nahlásenia udalostí mimo schváleného harmonogramu.

Uzatvoreniu zmluvy o spolupráci predchádzal súhlas a jej schválenie v oboch zastupiteľstvách. Zmluvu uzatvorili na dobu neurčitú. Starosta Ľubotíc vidí spoluprácu s prešovskou mestskou políciou ako prostriedok prevencie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.