Rast súkromného sektora eurozóny sa v septembri spomalil

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Brusel 23. septembra (TASR) – Rast aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v septembri, v poslednom mesiaci 3. kvartálu, spomalil. Dôvodom bol slabší výkon dominantného sektora služieb, ktorý rástol najpomalšie od januára 2015. To signalizuje, že ekonomika regiónu stráca tempo. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila na svojej internetovej stránke.

Podľa rýchleho odhadu Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov v septembri znížil na 52,6 bodu z augustových 52,96 bodu. Dosiahol tak najnižšiu úroveň za 20 mesiacov.

Priemerná hodnota PMI za celý 3. kvartál klesla na 52,9 bodu z 53,1 bodu v 2. štvrťroku. Tento výsledok naznačuje, že ekonomika spomaľuje. Hodnota indexu sa však stále drží nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. PMI súkromného sektora eurozóny sa pohybuje nad touto hranicou od júla 2013.

Dôvodom poklesu septembrového kombinovaného PMI bolo spomalenie sektora služieb. Prieskum ukázal, že index nákupných manažérov z dominantného sektora služieb v eurozóne, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v septembri znížil na 52,1 bodu (z 52,8 bodu v auguste), čo je jeho 21-mesačné minimum.

No zatiaľ čo rast aktivity v sektore služieb bol v septembri najslabší od konca roka 2014, výrobný sektor eurozóny, naopak, dosiahol najrýchlejšie tempo od decembra 2015.

Presnejšie, PMI výrobného sektora eurozóny sa v septembri zvýšil na 52,6 bodu z augustových 51,7 bodu. Výrobcovia v eurozóne hlásia aj nárast nových objednávok, pričom v prípade exportných bolo tempo ich rastu najvyššie za 2,5 roka.

Čo sa týka najväčších ekonomík eurozóny, nemecký súkromný sektor v septembri spomalil a jeho PMI klesol na 52,7 bodu, čo je jeho najnižšia hodnota za takmer 1,5 roka. Naopak, PMI Francúzska sa vyšplhal na 53,3 bodu a je najvyšší za 15 mesiacov. Celkové tempo rastu v súkromnom sektore eurozóny bez dvoch najväčších ekonomík regiónu sa spomalilo a je najnižšie za 21 mesiacov.

Podľa Roba Dobsona, analytika Markit, výsledky, ktoré eurozóna dosiahla na konci 3. kvartálu, sú sklamaním a signalizujú, že jej hospodárstvo spomaľuje. Odhaduje, že za celý 3. kvartál sa výkon ekonomiky eurozóny zvýši len o 0,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.