Poplatok za rozvoj kritizujú odborári aj zamestnávatelia

Foto: TASR/AP

Bratislava 3. októbra (TASR) – K poplatku za rozvoj, ktorý už od nového roka spoplatní výstavbu v mestách a obciach na Slovensku, majú výhrady aj odborári a zamestnávatelia. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR sa obávajú jeho dosahu na zamestnanosť, mobilitu pracovnej sily a schopnosť podnikov investovať.

Zákon o miestnom poplatku za rozvoj schválil parlament koncom minulého roka a účinnosť nadobudne 1. novembra. Účelom poplatku je financovať výstavbu verejnej infraštruktúry súvisiacej s novostavbami, týkať sa však má aj obnovy budov vrátane zatepľovania. Jeho výšku v rozmedzí od 10 do 35 eur za štvorcový meter (m2) podlahovej plochy nadzemnej časti stavby majú určiť mestá a obce.

Na nedostatky zákona a potrebu jeho novelizácie poukazujú už od začiatku rôzne organizácie na čele s Inštitútom urbánneho rozvoja a združením Budovy pre budúcnosť. Predpovedajú výrazné predraženie výstavby, ktoré ovplyvní nielen developerov, ale aj občanov, poľnohospodárov a firmy investujúce v priemysle.

Prvé návrhy všeobecne záväzných nariadení obcí podľa nich svedčia o tom, že vyrubený poplatok bude dosahovať najvyššiu zákonom povolenú sumu alebo sumu veľmi blízku hornej hranici. "V prípade jeho zavedenia v Bratislave alebo v Nitre teda nový poplatok zaťaží stavby napríklad Volkswagenu i budúcich dodávateľov automobilky Jaguar, ktorí sa môžu rozhodnúť nestavať svoje prevádzky u nás, ale komponenty privážať zo zahraničia," varujú organizácie.

Prezident KOZ Jozef Kollár upozornil na výrazný dosah poplatku na ceny bývania. "To znamená zníženie mobility pracovnej sily na Slovensku. Už teraz možnosť sťahovania sa za prácou komplikuje nedostatok nájomného bývania," uviedol. Zároveň poukázal na možný prepad stavebnej aktivity s vplyvom na zamestnanosť a nesúhlasí so spoplatnením zatepľovania vo vzťahu k úrovni bývania väčšinového obyvateľstva.

O nutnosti zmeny a doplnenia zákona hovorí aj ZSPS. "Tak, aby sa stal transparentným a spravodlivým pre všetkých dotknutých a bolo zaručené, že získané financie nebudú prerozdeľované do iných položiek, než je príprava územia pre výstavbu," zdôraznil prezident zväzu stavebných podnikateľov Pavol Kováčik.

AZZZ znepokojuje dosah poplatku na podnikateľov. "Nový poplatok bude komplikovať podnikanie výrazným zaťažením investícií. Podnikatelia budú nútení nanovo prepočítať návratnosť svojich plánovaných investícií, odložiť ich alebo hľadať nové lokality – samosprávy bez poplatku,“ zdôvodnil generálny sekretár asociácie Oto Nevický.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.