Vybavovanie petícií na bratislavskom magistráte sa má zmeniť

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 4. októbra (TASR) – Vybavovanie petícií na bratislavskom magistráte by sa malo po zmiznutí 3039 z 8018 odovzdaných petičných hárkov z petície proti hazardu zmeniť. Po novom by už pri zaevidovaní petície v podateľní magistrátu mal byť prítomný aj pracovník z útvaru vybavovania sťažností a petícií. Ten má potvrdiť, aký počet petičných hárkov bol odovzdaný a aký počet podpisov pod petíciou sa nachádza na odovzdaných hárkoch. O takúto zmenu požiadali koncom septembra primátora Bratislavy Iva Nesrovnala mestskí poslanci, ktorí chcú, aby im takúto úpravu vybavovania petícií predložil na schválenie.

"Toto opatrenia by tak či tak bolo navrhované na základe auditu, ktorý si dal primátor spraviť. Nemyslím si, že je toto opatrenie nejaké sporné "povedal iniciátor takejto zmeny, poslanec Milan Vetrák. Ako tvrdí, pracovníci magistrátu by to mali zvládnuť, keďže podpisy pod petíciami overovať nebudú, len potvrdia aký počet petičných hárkov bol do podateľne odovzdaný a koľko podpisov celkovo sa nachádza na odovzdaných hárkov.

"Ak by sa to stalo už pri petícii za zákaz hazardu, tak by sme sa vyhli spornej otázke, ktorá sa bude riešiť, keď dostaneme návrh všeobecne záväzného nariadenia," podotkol Vetrák. Poslanec Radoslav Olekšák však upozornil pred zásahom do organizačného poriadku a tými vzniknutými problémami.

Mestské zastupiteľstvo na návrh poslanca Radovana Jenčíka požiadalo primátora o ustanovenie poradnej pracovnej skupiny pre prípravu všeobecne záväzného nariadenia o zákaze, či obmedzení prevádzkovania hazardných hier na území Bratislavy. Zastúpenie by v nej mali zástupcovia poslaneckých klubov mestského zastupiteľstva, petičného výboru i vedenia mesta.

Primátor má tiež na základe požiadavky bratislavských poslancov rokovať s vládou o podporu obsahu legislatívnych návrhov poslanca mestského zastupiteľstva i Národnej rady (NR) SR Jána Budaja či parlamentných poslancov za hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré sa týkajú novely zákona o hazarde. Podľa mestských poslancov sú tieto návrhy pre Bratislavu významné.

V septembri Nesrovnal informoval, že už mesto má sfinalizovaný návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) za obmedzenie hazardu v Bratislave, momentálne však ešte prebieha kontrola podpisov pod petíciou za zákaz hazardu v hlavnom meste, ktorú podporilo celkovo 136.139 obyvateľov. "Vôľa Bratislavčanov prísne regulovať hazard je nespochybniteľná a záväzná a ako primátor i predseda petičného výboru urobím všetko pre to, aby petícia bola úspešná," skonštatoval. Postup, aký zvolilo mesto, je podľa jeho slov nevyhnutný, aby bolo všetko nespochybniteľné.

Petíciu za zákaz hazardu v Bratislave spustil minulý rok v máji primátor Bratislavy a starostovia jej mestských častí. V auguste bratislavská samospráva však zistila, že jej chýba 3039 z 8018 hárkov z petície, ktorá bola odovzdaná v podateľni magistrátu koncom júna. Hoci primátor toto zmiznutie vtedy vysvetliť nevedel, naďalej deklaruje, že VZN nie je ohrozené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.