MAYOVÁ: Firmy potrebujú poznať termín brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: TASR/AP

Londýn 4. októbra (TASR) - Je dôležité, aby podnikatelia, ale aj domácnosti v Británii poznali načasovanie rokovaní o brexite. Uviedla to dnes britská premiérka Theresa Mayová v rannej relácii Good Morning televízie ITV. Informovala o tom agentúra Reuters.

Mayová totiž v nedeľu oznámila, že do konca marca 2017 formálne aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím oficiálne odštartuje dvojročný proces rokovaní o vystúpení Británie z Európskej únie (EÚ). Kurz libry oproti doláru sa však po zverejnení tejto správy prepadol na najnižšiu úroveň za 30 rokov.

Mayová dnes v televízii vyhlásila, že firmy aj ľudia chcú mať aspoň do určitej miery jasno v otázke načasovania brexitu. Preto sa rozhodla poskytnúť im nejakú istotu.

Agentúra Bloomberg zase s odvolaním sa na tri vysokopostavené zdroje z britskej administratívy dnes varovala, že finančné spoločnosti v Británii by od premiérky nemali očakávať žiadny špeciálny prístup.

Podľa týchto zdrojov Mayová chce zmeniť vzťahy medzi vládou a londýnskou finančnou štvrťou City. Vláda údajne odmietne uprednostniť záujmy City. Finančný sektor sa nemôže spoliehať na žiadnu "protekciu" po odchode Británie z EÚ, tvrdia zdroje.

Jeden z nich agentúre povedal, že tím britskej premiérky odmietol kľúčovú požiadavku finančného sektora, ktorý chcel, aby Británia uzavrela provizórnu dohodu s EÚ a pomohla tak firmám zmierniť obdobie prechodu, keď postupne stratia prístup na spoločný európsky trhu.

Mayovej postoj k City kontrastuje s prístupom jej predchodcu, expremiéra Davida Camerona. Ten totiž v kampani pred referendom varoval práve pred problémami, ktoré brexit prinesie finančnému sektoru, kľúčovému odvetviu britskej ekonomiky. Tento sektor sa podieľa zhruba 12 % na jej výkone a zamestnáva 1,1 milióna ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.