Biela noc bola úspešná, organizátori chcú ďalší ročník

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Košice 4. októbra (TASR) – Siedmy ročník festivalu súčasného umenia Biela noc v Košiciach hodnotia jeho organizátori ako úspešný. Ulice mesta v sobotnú noc 1. októbra opäť zaplnili tisíce ľudí, ktorí objavovali umenie a jednotlivé inštalácie a objekty. Festival bol prvýkrát čiastočne spoplatnený, počet predaných vstupeniek podľa umeleckej riaditeľky festivalu Zuzany Pacákovej ukázal, že podujatie má v Košiciach verných divákov a podporovateľov.

Biela noc, ktorá v Košiciach už tradične predchádza nedeľňajšiemu Medzinárodnému maratónu mieru (MMM), je najväčším a najnavštevovanejším festivalom súčasného umenia na Slovensku. Aj najnovší ročník bol pritom iný a ponúkol nové skúsenosti, zážitky, lokácie a umelecké diela. "Umenie sa len ťažko hodnotí, je veľmi subjektívne a každého osloví niečo iné. Impozantné inštalácie v Kunsthalle (Vincent Leroy) či Mestskom parku (Maotik) vystriedali intímnejšie diela ako rozprávajúca poštová schránka (Matej Mazák) či vesmírna performance Evy Tkáčikovej. Veľký úspech zažila Štátna filharmónia Košice zaplnená do posledného miesta či priestorová projekcia Timée v Kasárňach, ktorá doslova oslnila malých i veľkých," skonštatovala Pacáková.

Prístup k dielam v uzavretých priestoroch bol tento rok z finančný dôvodov spoplatnený formou BN PASS-u v sume päť eur. Podľa predbežných informácií sa predalo približne 3000 vstupeniek. "Boli sme naozaj veľmi zvedaví, ako Košičania zareagujú na čiastočné spoplatnenie Bielej noci. Sme veľmi radi, že naše dôvody pochopili a podporili nás. Ukázali nám, že chcú, aby Biela noc v Košiciach ostala a my sa budeme snažiť, aby to tak bolo," uviedla Pacáková. Vďaka spoplatneniu bola podľa nej návšteva interiérov komfortnejšia a bezpečnejšia pre návštevníkov ako aj samotné diela. Ani tento rok sa však nepodarilo úplne predísť vandalizmu a niektoré diela boli čiastočne poškodené. "Biela noc je aj o edukácii a popularizácii súčasného umenia, ako aj budovaní vzťahu širokej verejnosti k verejnému priestoru. Budeme sa aj naďalej snažiť tento cieľ napĺňať a rozvíjať," dodala umelecká šéfka.

V sobotu 8. októbra sa festival Biela noc bude konať v Bratislave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.