Jána Ursínyho uväznili komunisti vo vykonštruovanom procese

Ján Ursíny Foto: www.wikipedia.org

Rakša/Bratislava 11. októbra (TASR) - Politik a popredný predstaviteľ protifašistického odboja Ján Ursíny mal mimoriadne silný analytický a geopolitický talent, čo mu často umožnilo správne odhadnúť budúci vývoj politickej situácie. Od jeho narodenia uplynie v utorok 11. októbra 120 rokov.

Ján Ursíny (krycie mená Orban, Klas) sa narodil 11. októbra 1896 v Rakši. Študoval v Martine a na hospodárskej škole v Šlapaniciach. Potom hospodáril na rodinnom majetku. V 30. rokoch minulého storočia sa aktívne angažoval v slovenskom agrárnom hnutí, ktoré zastupoval aj ako poslanec v parlamente prvej Československej republike (ČSR).

Bol signatárom troch významných dohôd, Žilinskej z roku 1938, Vianočnej z roku 1943 a tzv. Aprílovej z roku 1946. Ako jeden z priamych iniciátorov Slovenského národného povstania (SNP) zastupoval Slovenskú národnú radu (SNR) spolu s Ladislavom Novomeským ako člen delegácie v britskom exile v Londýne na rokovaniach s Edvardom Benešom a následne v ruskej metropole Moskve. Bol dôsledným zástancom princípu rovný s rovným vo veci povojnového života Čechov a Slovákov v Československej republike. Pre tento postoj sa často dostával do sporu s čechoslovakistickým smerom a to aj napriek tomu, že tesne pred druhou svetovou vojnou bol v otázke rozdelenia ČSR v opozícii voči slovenským ľudákom.

Po druhej svetovej vojne v roku 1947 bol ako zakladateľ a podpredseda Demokratickej strany (DS) zdiskreditovaný komunistami, ktorí ho uväznili a v roku 1948 vo vykonštruovanom procese odsúdili na dlhoročné väzenie. V roku 1953 bol prepustený na slobodu, no do aktívneho politického života sa už nezapojil.

Významný predstaviteľ protifašistického odboja Ján Ursíny napísal knihy Spomienky na Slovenské národné povstanie a Z môjho života.

Zomrel 8. januára 1972 v rodnej Rakši vo veku 76 rokov. V roku 1992 ho vyznamenali Radom Tomáša G. Masaryka 2. triedy in memoriam.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.