Francúzsko Rusku: Prestaňte podporovať Asada a bombardovať civilistov

Šéf francúzskej diplomacie Jean-Marc Ayrault. Foto: TASR/AP

Paríž 12. októbra (TASR) - Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault dnes vyhlásil, že jeho krajina od Ruska žiada, aby "prestalo podporovať režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada a bombardovať civilné obyvateľstvo (sýrskeho mesta) Aleppo".

V dnešnom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 Ayrault spresnil, že splnením týchto požiadaviek je podmienená "akákoľvek diskusia".

Sýrska armáda spustila ofenzívu, ktorej cieľom je ovládnutie Aleppa, 22. septembra. Jej pozemným jednotkám poskytujú podporu ruské lietadlá a vďaka týmto náletom sa sýrskej armáde darí postupovať a zmocňovať sa aleppských štvrtí ovládaných protivládnymi povstalcami.

"Vladimir Putin zosilnil bombardovanie," uviedol dnes Ayrault. Podľa neho práve tento fakt vysvetľuje, prečo sa Putin odmietol stretnúť s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. Ich schôdzka bola naplánovaná na 19. októbra počas Putinovej návštevy v Paríži.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

"Myslím, že by to bolo preňho nepríjemné. My sme boli za diskusiu o Sýrii s Vladimirom Putinom. On odmietol prísť - to si treba uvedomiť," uviedol dnes šéf francúzskej diplomacie a vyjadril ľútosť, že sa tak stalo.

Ayrault upozornil na dôsledky ruských náletov: "Keď Putin bombarduje Aleppo, nie sú to teroristi, koho bombarduje, ale civilné obyvateľstvo." Pripomenul tiež humanitárnu katastrofu v Sýrii, na ktorú upozorňujú mnohé mimovládne organizácie.

Šéf francúzskej diplomacie vyzval Rusko, aby sa pridalo k medzinárodnej koalícii bojujúcej s terorizmom. Dodal, že Francúzsko - ako "jedna z najväčších obetí" - sa zo všetkých síl angažuje v boji proti terorizmu a "džihádistickým zoskupeniam Islamský štát, Front an-Nusra, ktorý je súčasťou al-Káidy, či Boko Haram".

Súčasne potvrdil, že v snahe o normalizáciu vzťahov medzi Západom a Ruskom sa chce pokúsiť zorganizovať "summit hláv štátov", ktorý by sa mal konať v najbližších týždňoch v Berlíne. "Ale nebude sa konať, ak nebude vôľa napredovať. Záleží to od dobrej vôle jedných aj druhých," spresnil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.