Justícia použije financie navyše na reformu, platy a investície

logo ZVJS Foto: ZVJS

Bratislava 14. októbra (TASR) – Rozpočet slovenskej justície narástol za dva roky o jednu štvrtinu. Po finančnej injekcii 40 miliónov eur, ktorú sa podarilo pre tento rok vybojovať ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi (nominant Smeru-SD), dohodla navýšenie balíka pre justíciu o rovnakú čiastku aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Ešte v roku 2015 bolo pre justíciu rozpočtovaných 311 miliónov eur. Podľa návrhu štátneho rozpočtu na rok 2017 by mala kapitola ministerstva spravodlivosti narásť na 391 miliónov eur. Získanú čiastku 40 miliónov eur smeruje Žitňanská do troch oblastí. Majú pokryť náklady jej reformných zámerov, úpravy platov a investície do väzenstva.

Parlament v súčasnosti rozhoduje o zmenách v exekučnom zákone, konkurznom zákone a o novom protischránkovom zákone a zákone o upomínacom konaní. Uvedenie týchto zmien do praxe by si malo v budúcom roku vyžiadať 13 miliónov eur. V rámci reformy má vzniknúť nový exekučný súd, ktorý bude útvarom Okresného súdu v Banskej Bystrici.

Podľa hovorcu ministerstva Petra Bublu si jeho vytvorenie vyžiada 4,98 milióna eur. Ministerstvo plánuje na budúci rok pre nové pracovisko 149 zamestnancov, z nich budú deviati sudcovia. Celkovo si aktuálna reforma vyžiada medziročné zvýšenie limitu zamestnancov o 214, z toho 11 sudcov, priblížil Bubla.

Osobné výdavky súdnictva majú v roku 2017 vzrásť o 15,5 milióna eur. Tu sú podľa Bublu zohľadnené úpravy platov sudcov z rokov 2015 a 2016 ako aj predpokladaná úprava ich platov v budúcom roku v závislosti od vývoja priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve. Extra zdroje treba i na valorizáciu platov štátnych zamestnancov, zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a služobných príjmov príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

Zvyšné prostriedky z balíka, o ktorý má byť navýšený rozpočet ministerstva spravodlivosti pôjdu do väzenstva. Ministerka reaguje na rast počtu obvinených a odsúdených a snaží sa predísť problému s nedostatočnou ubytovacou kapacitou. Navýšila preto výdavky na rekonštrukciu, opravu a údržbu väzenských objektov. V budúcom roku sa tiež obnovia vozidlá používané na prepravu väznených osôb, zrealizuje sa prezbrojenie a obmena služobnej rovnošaty príslušníkov ZVJS a financie pôjdu aj na modernizáciu informačného systému zboru.

V navýšenom rozpočte ministerstva zatiaľ nie sú prostriedky na spolufinancovanie eurofondových projektov. Bubla vysvetlil, že o ne bude rozpočet navýšený v priebehu budúceho roka rozpočtovými opatreniami ministerstva financií. Dokopy má ísť o zhruba šesť miliónov eur. Ministerstvo plánuje vyčerpať v roku 2017 z operačného programu Efektívna verejná správa všetky možné alokované zdroje - zhruba 34 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.