V handlovskej nemocnici po prvý raz urobili artroskopiu kolena

Ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Handlová 14. októbra (TASR)- Artroskopickú operáciu kolena vykonali začiatkom októbra po prvý raz v jej histórii v Nemocnici Handlová - 2. súkromnej nemocnici. K realizácii tohto výkonu v ortopedickej jednodňovej starostlivosti pristúpilo zdravotnícke zariadenie po otvorení novej ortopedickej ambulancie pod vedením doktora Vladimíra Gamana. Informovala dnes TASR Marta Csergeová, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, pod ktorej materskú firmu handlovská nemocnica patrí.

"Zavedenie nového operačného výkonu má obrovský prínos pre pacientov, ktorí už nemusia kvôli operačnému zákroku cestovať do iného mesta či okresu," skonštatovala Csergeová.

Artroskopia je vyšetrovacou a liečebnou metódou, ktorá sa používa pri diagnostike a ošetrení mäkkých častí kĺbov kolena. Pri nej je do kĺbu zavedený tenký optický prístroj – artroskop. Pomocou optického systému je kamerou prenášaný obraz operovaného kĺbu na monitor, na ktorom operatér sleduje priebeh celej operácie. "Artroskop má priemer päť milimetrov, takže incízia (rezná ranka), cez ktorú je artroskop zavedený do kĺbu, je minimálna. Druhou reznou rankou sú do kĺbu zavedené špeciálne operačné nástroje a prístroje, ktorými sa šetrne ošetria vnútrokĺbne štruktúry. Po operácii je možná skorá záťaž kolena a pooperačné bolesti sú len mierne. Stehy sa odstraňujú zvyčajne na siedmy až desiaty pooperačný deň," objasnil účel novej metódy odborný lekár Vladimír Gaman. Artroskopie sa podľa neho vykonávajú najčastejšie použitím krátkodobej celkovej alebo spinálnej anestézie v rámci jednodňovej chirurgie.

"Významnými výhodami pre pacientov sú malé operačné rany, krátke trvanie operačného výkonu, minimálne pooperačné bolesti, menšie poškodenie zdravých tkanív, minimálne množstvo komplikácii, rýchle hojenie a skorá rekonvalescencia a mobilizácia," doplnil ortopéd.

Vedenie nemocnice má záujem naďalej podporovať a rozširovať služby svojim pacientom o činnosti, po ktorých je s ohľadom na demografický vývoj regiónu Handlovej a okolia dopyt. "Zámerom zriadenia ortopedickej ambulancie, ktorá sa nachádza v zrekonštruovanej budove polikliniky, bolo najmä zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre ortopedických pacientov v regióne Handlová. Výhodou pre pacientov je dostupnosť ďalších diagnostických vyšetrení a ošetrení," dodal riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.