Exsiskár Kosík sa mal údajne skrývať u Ibrahima Maigu v Mali

Na snímke bývalý elitný policajt a príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboš Kosík, ktorého polícia zadržala v africkom štáte Mali. Košík sa mal podľa výsledkov vyšetrovania podieľať na zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska v roku 1995. Foto: TASR - MV SR

Bratislava 12. novembra (TASR) - Exsiskár Ľuboš Kosík, ktorý mal byť zapletený do únosu syna exprezidenta Michala Kováča a ktorého zadržala polícia v africkom štáte Mali, mal údajne nájsť svoje útočisko u speváka a herca Ibrahima Maigu. Informoval o tom portál Parlamentnelisty.sk.

Ibrahim Maiga pochádza z Mali. Bývalého policajta a Maigu mali policajti nájsť spolu, no Maigu prepustili. Podľa informácii portálu mal zabávač a spevák s Kosíkom udržovať kamarátske vzťahy.

"Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku bol Národnou ústredňou Interpol informovaný o zadržaní odsúdeného Ľuboša Kosíka. Odsúdený bol zadržaný na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu v krajine Mali. ŠTS bol požiadaný o zabezpečenie prekladu zatýkacieho rozkazu do francúzskeho jazyka. Po vyhotovení prekladu zašle súd uvedené materiály Ministerstvu spravodlivosti SR, ktoré požiadame o vyžiadanie odsúdeného na výkon trestu odňatia slobody," uviedla v piatok (11. 11.) pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

O zadržaní informoval Denník SME na svojom webovom portáli. Podľa informácií denníka malo prísť k zadržaniu vo štvrtok (10. 11.). Miestna polícia je už v tejto súvislosti v kontakte so slovenskými orgánmi, ktoré budú riešiť prevoz Kosíka do Slovenskej republiky. Interpol zároveň informoval aj špecializovaný súd v Pezinku, ktorý pracuje na jeho vydaní späť na Slovensko. Kosík by si mal následne podľa denníka odsedieť 14 rokov v najprísnejšom väzení, súčasťou trestu je podľa portálu aj pokuta 100.000 eur.

Kauza únosu Michala Kováča mladšieho do Rakúska v roku 1995 nebola pre amnestie expremiéra Vladimíra Mečiara doriešená. Súd však Kosíka uznal vinným v inej kauze zmenkového podvodu. Definitívny rozsudok padol na Najvyššom súde SR koncom júna. Bývalý policajt sa súdu nezúčastnil, zastupoval ho jeho advokát. Pred nástupom do väzenia sa mu podarilo utiecť.

O okolnostiach, za akých bol Kosík zadržaný v Bamaku - v hlavnom meste Mali, v piatok miestne policajné zdroje TASR nevedeli konkrétne informovať. Rovnako neinformovali o tom ani ich miestne médiá. Francúzska centrála Interpolu v Lyone si vyžiadala oficiálnu žiadosť na vyjadrenie k okolnostiam zadržania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.