Príchod Trumpa do Bieleho domu môže ovplyvniť odchod Británie z EÚ

Na archívnej snímke z 16. februára 2016 sú vlajky Európskej únie a vlajka Británie pred sídlom EÚ v Bruseli. Foto: TASR/AP

Londýn 12. novembra (TASR) - Bude mať príchod Donalda Trumpa do Bieleho domu vplyv na odchod Británie z Európskej únie (EÚ)? Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, zhodne odpovedali: Áno, bude.

Podľa Stephena Adamsa, partnera z konzultačnej spoločnosti Global Counsel, Trumpove víťazstvo znamená, že vlády v EÚ sa budú snažiť "pritlačiť" Britániu oveľa tvrdšie, aby zabrzdili domáci populizmus a ukázali, že odchodom z Únie nikto nič nezíska. Holandsko, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko a Taliansko čakajú v nasledujúcich 12 mesiacoch buď voľby alebo referendá.

Trumpove nečakané víťazstvo štyri mesiace po prekvapujúcom výsledku referenda o brexite znamená, že európski lídri sa ešte viac sústredia na dosiahnutie svojho znovuzvolenia. Hrozí tak, že záväzky voči Británii odsunú načas na druhú koľaj, povedal Rupert Harrison, hlavný stratég v BlackRock a bývalý predstaviteľ britského ministerstva financií.

Môže sa preto stať, že aj keď britská premiérka Theresa Mayová otvorí do konca marca rokovanie o brexite, jej kolegovia v Európe sa tejto otázke pravdepodobne začnú naplno venovať až na jeseň budúceho roka, keď budú mať po voľbách. To Mayovej skomplikuje snahu dosiahnuť dohodu o "rozvode s EÚ" do dvoch rokov.

Andrew Benito, analytik Goldman Sachs pre Európu, predpovedá, že európski politici sa pred voľbami sústredia na pokusy o zmiernenie fiškálnych pravidiel EÚ, aby uchlácholili svojich voličov, no nebudú chcieť oslabiť základné slobody, ako je sloboda voľného pohybu, z ktorej sa chce Británia vyvliecť.

Na druhej strane, Trumpove víťazstvo môže Mayovej na rokovaniach s EÚ aj pomôcť. Novozvolený americký prezident totiž počas kampane spochybnil záväzky USA voči NATO. A to môže v Európe, ktorá má obavy z ďalších teroristických útokov a expanzie Ruska, zvýšiť "dopyt" po britskej armáde a tajných službách.

Británia má totiž druhú najväčšiu armádu v rámci NATO a môže využiť jej skúsenosti v boji proti terorizmu aj kybernetickým útokom. Zdroje z britskej vlády, ktoré nechceli byť menované, sa preto domnievajú, že Trumpov postoj k NATO by mohol obmäkčiť štáty EÚ, zvlášť niektorých Východoeurópanov, pri rokovaniach o brexite.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.