KALIŇÁK: Korupciu v najvyšších kruhoch nemožno stíhať, lebo neexistuje

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 5. januára (TASR) – Slovensko sa v roku 2017 nedočká odstíhania korupcie v najvyšších poschodiach politiky. Dôvodom je fakt, že medzi politickými špičkami tento spoločensky nežiaduci jav neexistuje. Tvrdí to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

„Na to, aby sa stíhala korupcia na najvyšších poschodiach, by ju museli tí najvyšší predstavitelia páchať,“ vysvetlil Kaliňák v stredu (4. 1.) po tlačovej konferencii k vyhodnoteniu dopravno-bezpečnostnej situácie za rok 2016 v odpovedi na otázku, či sa Slovensko dočká v roku 2017 odstíhania korupcie v najvyšších poschodiach politiky.

„Povedzte mi jeden príklad za minulý rok, kde na najvyšších poschodiach politiky bola spáchaná korupcia. Prosím, aspoň jeden. Povedzte mi aspoň jeden. Neviete? Nestala sa. Ani vy tú informáciu nemáte, ani ja ju nemám,“ argumentoval.

Podpredseda Smeru-SD v tejto súvislosti nesúhlasí s tvrdením prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý v novoročnom príhovore uviedol, že na Slovensku už príliš dlho trvá neudržateľná situácia, keď veľká časť ľudí považuje neochotu štátu skutočne bojovať s korupciou a nastoliť rovnosť pred zákonom za závažný problém.

„Ja si myslím, že nemá pán prezident úplne presné informácie,“ reagoval. „Ani on, ani ja, ani nikto ďalší z politikov nie sme vyšetrovatelia. A jednoducho premietať novinové články do reality je obrovskou chybou, pretože sú nepravdivé, čo potvrdilo viacero káuz,“ vysvetlil minister.

Podľa Kaliňáka sa situácia v oblasti boja proti korupciou za posledné roky zmenila výrazne k lepšiemu – prijalo sa množstvo protikorupčných a ďalších opatrení. „To znamená, že je situácia dramaticky lepšia a ja teraz úplne presne neviem, v ktorej oblasti teda mal pán prezident čo na mysli, ale tiež sa každý z nás má vyhýbať tomu, aby vynášal súdy za tých, ktorí sú tu na to oprávnení,“ vysvetlil.

Kaliňák reagoval na výhradu Kisku, že vyšetrovanie káuz trvá neprimerane dlho. „Myslím si, že naozaj vyšetrovanie nie je súťaž a my sme v niektorých prípadoch aj po 17 rokoch uzavreli prípady. Proste niektoré trvajú dlhšie a niektoré trvajú kratšie, ale to je proste princíp a my sme pripravení každý jeden prípad dopodrobna vysvetliť, aby ste mali všetky relevantné informácie a mohli dopodrobna posúdiť, či polícia v tej veci urobila dosť alebo málo,“ ozrejmil.

Za negatívnym naladením verejnosti v tejto oblasti Kaliňák vidí médiá. „To, že vyvolávajú médiá tú náladu a neustále popisujú kauzy vymyslené, deformované alebo nepravdivé, to je vec, s ktorou musíme tento rok začať bojovať. Musíme sa pravde pozrieť do očí,“ predznačil.

„Ale ak potom sa dozvieme z esemesiek, že niektorí až vysokopostavení funkcionári novín deformovali jednotlivé príspevky, vplývali na fungovanie spravodajstva, mali úzke spojenia priateľské s jednotlivými politikmi opozičných strán a na základe toho pripravovali materiály, tak to je škandál a tam môžete hľadať, prečo máme všetci takú blbú náladu,“ uzavrel minister Kaliňák.

Výzvami roku 2017 budú bezpečnosť a boj proti terorizmu, tvrdí minister

Hlavnými úlohami rezortu vnútra v roku 2017 budú bezpečnosť na Slovensku, boj proti terorizmu a extrémizmu, ďalšia modernizácia vybavenia hasičov, ale napríklad aj rekonštrukcia viacerých budov Policajného zboru. V rozhovore pre TASR to uviedol minister Kaliňák.

„Hlavnou úlohou rezortu vnútra je zabezpečiť úroveň bezpečnosti v Slovenskej republike v čo najvyššej miere,“ povedal Kaliňák. Poukázal na skutočnosť, že v rôznych rebríčkoch bezpečnosti sa Slovensko pravidelne umiestňuje na popredných pozíciách. Podľa štatistík sú dokonca obyvatelia SR vo väčšom bezpečí, ako tomu bolo pred rokom 1989.

V oblasti boja proti terorizmu a extrémizmu rezort podľa neho pripravuje aj zásadnú zmenu v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). „Mal by tam vzniknúť nový špecializovaný odbor boja proti terorizmu a extrémizmu, kde pôjdu z nášho pohľadu špičky našich najlepších odborníkov z NAKA a mali by sme sa intenzívnejšie venovať týmto témam. Myslím si, že terorizmus aj extrémizmus sú veci mimoriadne ohrozujúce nielen bezpečnosť, ale aj základné kamene demokracie. V každom štáte preto musíme byť omnoho prísnejší a tvrdší v tejto oblasti. Aj preto to bude mať osobitnú pozornosť,“ zdôraznil Kaliňák s tým, že aj v roku 2017 bude témou nelegálna migrácia.

Ministerstvo však napríklad plánuje aj rekonštrukciu budov či ďalšiu modernizáciu Hasičského a záchranného zboru. „Máme víziu v oblasti Policajného zboru, kde sme mnoho vecí obmenili, inovovali, máme moderný Policajný zbor, ktorý však stále je ešte v priestoroch, ktoré nezodpovedajú 21. storočiu. Takže to bude v prípade polície aj otázka obnovy budov a priestorov, kam prichádzajú občania a ktoré používajú policajti,“ uzavrel minister.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.