S preukazom ŤZP ste aj v roku 2017 oslobodení od platenia e-známok

Na archívnej snímke platný parkovací preukaz ŤZP. Foto: TASR - KR PZ v Bratislave

Bratislava 5. januára (TASR) - Držitelia parkovacích preukazov pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) môžu aj v roku 2017 jazdiť po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bezplatne. Podľa hovorkyne Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Evy Žgravčákovej pritom platí registrácia oslobodenia od platenia diaľničnej známky z roku 2016 aj pre rok 2017.

"To znamená, že oslobodené vozidlá nemusia o registráciu žiadať opätovne," vysvetlila Žgravčáková. Registrácia oslobodenia od platenia je podľa jej slov platná dovtedy, kým sa nezmenia podmienky registrácie, teda ukončenie platnosti parkovacieho preukazu ŤZP.

Pripomenula však, že od 1. januára 2016 sa zmenil postup pri podávaní žiadosti o oslobodenie od platenia úhrady. Od tohto dátumu sa žiadosti podávajú priamo cez internetový portál eznamka.sk alebo prostredníctvom vybraných obchodných miest. "Žiadosti o oslobodenie od platenia úhrady sa už neposielajú poštou na adresu našej spoločnosti," vysvetlila Žgravčáková.

Vybrané obchodné miesta nájdu motoristi v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach. Ich presné adresy sú zverejnené na stránke eznamka.sk.

K registrácii motorista podľa hovorkyne potrebuje správne a úplne vyplnenú žiadosť, kópiu parkovacieho preukazu ŤZP a kópiu osvedčenia o evidencii vozidla alebo technického osvedčenia vozidla.

"Oslobodenie od platenia úhrady sa vzťahuje len na vozidlo, ktoré bolo zaregistrované ako oslobodené," upozornila hovorkyňa. Spoplatnené diaľnice však možno po registrácii vozidla využívať aj vtedy, ak v aute nesedí držiteľ parkovacieho preukazu ŤZP. "Podmienkou však je, aby toto vozidlo bolo riadne zaregistrované ako oslobodené od úhrady," doplnila hovorkyňa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.