Opozičná SaS chce odvolanie šéfa regulačného úradu J.Holjenčíka

Jozef Holjenčík Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 20. januára (TASR) - Odchod Jozefa Holjenčíka z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) chce opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS). Predseda ÚRSO podľa SaS konal proti spotrebiteľom, ktorých má chrániť. Uviedla to v stanovisku hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

Zdôraznila, že atmosféra na Úrade vlády SR po stredajšej (18. 1.) tlačovej konferencii strany SaS o zvyšovaní cien elektriny musela byť veľmi napätá, keď sa premiér Robert Fico (Smer-SD) uchýlil k tak skratovému konaniu, akým bolo narušenie nezávislosti rozhodovania regulačného úradu.

"Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík súhlasom so zrušením cenových rozhodnutí na rok 2017 pre distribučné spoločnosti na jednej strane potvrdil slová ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), že ľudia môžu rozpis platieb hodiť do koša, súčasne tým však priznal, že jeho konanie je ovplyvnené tlakom vlády," uviedla poslankyňa SaS a predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová s tým, že v tomto prípade síce ide o pozitívne ovplyvnenie, ale v minulosti bolo viacero situácií s negatívnym dosahom na peňaženky ľudí a podnikateľov.

Poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek pripomína, že na ovplyvňovanie nezávislosti regulátora zo strany regulovaných subjektov poukázal už aj predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Zároveň dodáva, že strana SaS v minulosti žiadala prezidenta SR Andreja Kisku, aby odvolal predsedu ÚRSO. "Dôvodom bolo konanie Jozefa Holjenčíka ruka v ruke s Robertom Ficom pri korupčných predvolebných vratkách za plyn. Vtedy prezident náš návrh neprijal," ozrejmil Galek.

Poslanec upozornil, že konanie regulačného úradu nemá byť len nezávislé, ale má v prvom rade viesť k ochrane spotrebiteľov. V prípade príplatkov za ističe sa stal presný opak, hoci úrad bol na nesprávne nastavenie cenových rozhodnutí dopredu upozorňovaný. "Verím preto, že pri tak závažnom porušení zákona hlava štátu, ako jediný orgán s právomocou odvolať predsedu ÚRSO, tentoraz nezaváha," povedal Galek.

Dodal, že z dôvodu porušenia zákonom predpísanej nezávislosti regulátora strana SaS opätovne doručí prezidentovi návrh na okamžité odvolanie Jozefa Holjenčíka z postu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, aby konečne mohol začať fungovať systémovo, transparentne, nezávisle a hlavne v prospech občanov Slovenska.

Na odchod Holjenčíka z funkcie predsedu ÚRSO vyzvalo vo štvrtok (19. 1.) aj mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) aj nezaradený poslanec NR SR Zsolt Simon.

Fico po stredajšom (18. 1.) rokovaní vlády vyhlásil, že kabinet vyslovil "zásadný politický nesúhlas" s regulačným rámcom v energetike na rok 2017. ÚRSO sa teraz podľa neho v rámci tzv. autoremedúry (opravy vlastného rozhodnutia, pozn. TASR) vráti k distribučným poplatkom za elektrinu a plyn na úroveň roku 2016.

Predseda ÚRSO podľa Fica na rokovaní vlády oznámil, že je pripravený stiahnuť obidve rozhodnutia regulačného úradu, pokiaľ ide o fixné poplatky pri distribúcii elektriny v pôsobnosti SSE - Distribúcia, ako aj pri fixných poplatkoch týkajúcich sa odberu plynu. "To v praxi znamená, že rok 2017 bude fungovať na základe tých istých podmienok a tých istých kritérií, ako tomu bolo v roku 2016," dodal predseda vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.