MPSVR chce zmierniť nedostatok pracovnej sily viacerými opatreniami

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 28. januára (TASR) – Na úradoch práce je stále evidovaný vysoký počet nezamestnaných. Do veľkej miery sú medzi nimi absolventi stredných odborných ako aj vysokých škôl. Firmy však hlásia nedostatok pracovných síl. Ministerstvo práce chce situáciu zlepšiť viacerými opatreniami. Šéf rezortu Ján Richter (Smer-SD) však pripustil, že ak bude potrebné, pracovné miesta môžu zapĺňať aj cudzinci. Avšak nie plošne.

Podľa Richtera bol minulý rok charakteristický tým, že bol zvýšený dopyt zamestnávateľov po novej pracovnej sile. "Priemerne mesačne v roku 2016 sme mali k dispozícii 38.170 voľných miest, ktoré boli nahlásené na úrady práce. V roku 2015 bolo priemerne 23.708 voľných pracovných miest. Je tu nárast v priemere o 15.000. Ďalšie voľné miesta evidovali súkromné personálne agentúry," vyčíslil Richter pri prezentovaní posledných štatistík nezamestnanosti.

Vyriešiť nedostatok pracovných síl by podľa neho mohla novela zákona o službách zamestnanosti, od ktorej si rezort práce sľubuje najmä zvýšenie motivácie pracovať. "Podarilo sa nám s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd) aj pripraviť zákon, ktorý rieši exekúcie," pripomenul Richter. Exekúcia trápi približne 40.000 evidovaných nezamestnaných. Prijatím zákona sa im podľa Richtera naskytnú lepšie podmienky zamestnať sa.

Ďalej uviedol, že ľudí by malo motivovať aj zvyšovanie minimálnej mzdy, ako aj zavedenie súbehu poberania pomoci v hmotnej núdzi a mzdy, ktoré sa podľa Richtera osvedčilo. "Za dva roky sa takýmto spôsobom zamestnalo 29.335 evidovaných nezamestnaných," zhodnotil Richter.

Novou úlohou pre vládu bude zabezpečenie nových nájomných bytov. "Je dohoda v rámci vlády, že budeme mať záujem urýchliť výstavbu nájomných bytov najmä v oblastiach, kde prichádzajú noví investori, aby to bol ďalší nástroj pre mobilizáciu ľudí, aby išli pracovať," avizoval Richter.

Za dôležitý považuje aj príspevok na vytvorenie nového pracovného miesta v prvom pravidelne platenom zamestnaní. "Týka sa hlavne mladých ľudí, pričom 5345 žiadostí na 7123 požadovaných pracovných miest. Aj tento nástroj možno hodnotiť veľmi pozitívne," skonštatoval minister práce.

Zároveň ale pripustil, že na úradoch práce je stále evidovaný veľký počet ľudí. "Z tých evidovaných je 150.000 absolventov stredných odborných škôl a viac ako 30.000 absolventov vysokej školy. Toto sú ľudia, ktorí by mali byť pripravení na komunikáciu s našimi pracovníkmi aj zamestnávateľmi. Do týchto ľudí je potrebné investovať prostriedky na prípadnú rekvalifikáciu," doplnil Richter.

V prípade potreby by pracovné miesta mohli zaplniť aj cudzinci. "Uvedomujem si, že v plnej miere nedokážeme uspokojiť zamestnávateľov z hľadiska konkrétnych profesií. Na začiatku roka hovorím jasne. Ak úrad práce nebude schopný zabezpečiť požadované profesie, sme pripravení, budeme spolupracovať a budeme dávať súhlas na príchod pracovnej sily aj z tretích krajín. Nikdy nie plošne," upozornil Richter s tým, že vláda nemá záujem, aby prišla lacná pracovná sila, ktorá by zabrzdila rast miezd, keďže na úradoch práce sú vzdelaní ľudia.

V decembri 2015 na Slovensku pracovalo 25.537 cudzincov, z toho 19.428 z krajín EÚ, 3076 z tretích krajín s informačnou kartou a 3033 na základe povolenia. Vlani v decembri celkovo pôsobilo na slovenskom trhu práce 35.090 cudzincov. Z únie prišlo 24.054, z tretích krajín 7351 s tzv. informačnou kartou a na základe povolenia pracovalo 3685 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.