Slovenským zamestnávateľom akútne chýba kvalifikovaná pracovná sila

Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 28. januára (TASR) - Akútnym problémom slovenských zamestnávateľov je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Ten je dôsledkom neefektívneho prepojenia vzdelávania s trhom práce, ako aj nízkej kvality samotného školstva. Školy nevedia žiakov pripraviť na požiadavky pracovného trhu. Uviedla to pre TASR tlačová hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Miriam Špániková.

Dôsledkom je podľa nej vysoká nezamestnanosť najmä mladých ľudí, ktorí často študujú odbory, ktoré v reálnom živote nie sú tak žiadané a naopak odbory, po ktorých zamestnávatelia evidujú dopyt, najmä technického zamerania (pre oblasť automotive, pre strojárenský a elektrotechnický priemysel) nemá kto študovať. Nedostatok je však cítiť aj v službách. Dôvodov je viacero. Mladí ľudia sa nehlásia na technické školy, pretože sú študijne možno viac náročné, možno menej renomované. Čo sa týka služieb, tie sú z pohľadu uchádzačov menej atraktívne kvôli zárobkom.

Ďalším dôvodom je odchod už vzdelaných a kvalifikovaných ľudí, v predmetných oblastiach, do zahraničia, kde odchádzajú kvôli lepším podmienkam. "Z tohto dôvodu, žiaľ, nedokážeme zaplniť diery na slovenskom pracovnom trhu ani Slovákmi pracujúcimi v zahraničí, pretože im nevieme poskytnúť také stimuly, aby sme ich vo väčšom počte dokázali dostať späť na Slovensko," zdôraznila.

Zamestnanci s potrebnou kvalifikáciou, zručnosťami, vedomosťami a schopnosťami firmám podľa Špánikovej následne pochopiteľne veľmi chýbajú, pretože preškoľovanie zamestnancov ich stojí ďalšie náklady. Tým firmy strácajú na konkurencieschopnosti, pretože tieto zdroje by mohli dať radšej do výskumu a vývoja.

"Na jednej strane jednoznačne podporujeme systémové riešenia s dlhodobými efektmi, za ktoré považujeme napríklad duálne vzdelávanie, ktoré je zamerané na prípravu kvalitnej pracovnej sily. Na strane druhej, už dnes evidujú zamestnávatelia nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, preto niektoré firmy sú nútené pozerať sa po pracovnej sile zo zahraničia, či už z členských, nečlenských krajín EÚ, tzv. tretích krajín alebo aktuálne aj z prichádzajúcej vlny migrantov. Táto možnosť sa nám zdá z krátkodobého hľadiska ako jedno z najrelevantnejších riešení, ktoré je momentálne na stole," upozornila Špániková.

Pripomenula, že slovenskí zamestnávatelia už dnes zamestnávajú cudzincov. "Ide predovšetkým o vysoko kvalifikované pozície, ktoré sme doteraz len veľmi ťažko alebo vôbec nevedeli obsadiť prostredníctvom vlastných kapacít. Práve na takého pozície bolo možné získať kladné stanovisko z úradu práce," doplnila.

Zamestnávatelia podľa Špánikovej môžu mať problém s výberom vhodných uchádzačov napríklad aj z dôvodu neadekvátnej kvalifikácie pracovníkov, pričom zaškolenie by bolo časovo a finančne náročné, z dôvodu neochoty dochádzať do zamestnania, nízkej motivácie pracovať a podobne. "Zároveň je tu mnoho znevýhodnených uchádzačov, ktorí stratili pracovné návyky, pretože sú veľmi dlho v evidencii úradov práce," dodala hovorkyňa AZZZ SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.