Prievidžania môžu hlasovať za projekty participatívneho rozpočtu

Okresné mesto Prievidza. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Prievidza 6. februára (TASR) - Mesto Prievidza začína s realizáciou aktivít v rámci pilotného ročníka projektu participatívneho rozpočtu. Obyvatelia tak budú môcť v najbližších mesiacoch navrhnúť a hlasovať za projekty, ktoré podľa ich názorov zlepšia prostredie v meste. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

"Zapojením sa do projektu participatívneho rozpočtu budú môcť obyvatelia mesta Prievidza priamo rozhodovať o časti finančných prostriedkov z rozpočtu mesta. Môžu tvoriť konkrétne projekty, ktorých realizáciu budú vyberať v celomestskom hlasovaní," ozrejmil Ďureje. Na aktivity prerozdelí mesto podľa neho 40.000 eur.

Prvé verejné stretnutie, na ktorom budú môcť obyvatelia predstaviť svoje nápady a projekty, sa uskutoční 21. februára v Kultúrnom a spoločenskom stredisku. Verejnú diskusiu bude viesť hlavný facilitátor Peter Nedoroščík z občianskeho združenia Utópia, ktorý zabezpečuje projekt v Prievidzi, ale aj iných mestách na Slovensku.

"Aby bol vylúčený akýkoľvek náznak alebo snaha o ovplyvnenie vytvárania, realizácie a výberu projektov, budú práve predstavitelia občianskeho združenia Utópia dohliadať nad celým procesom," skonštatoval hovorca mesta.

Verejná diskusia podľa jeho ďalších slov umožní rokovania o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky a zároveň prijímanie relevantných rozhodnutí. "Obyvatelia, ktorí majú záujem využiť finančné prostriedky participatívneho rozpočtu, budú môcť predkladať návrhy a podnety z rôznych oblastí spoločenského života ako šport, kultúra, životné prostredie, mládež, seniori a ďalšie. Prostredníctvom rôznych mechanizmov participatívneho rozpočtu sa podnety postupne spracujú do projektovej podoby," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.