Bratislava usporiada prvý saxofónový workshop Saxophobia 2017

Na ilustračnej snímke saxofón. Foto: TASR/AP

Bratislava 6. februára (TASR) – Občianske združenie Spoločnosť priateľov dobrej hudby organizuje prvé medzinárodné majstrovské kurzy zamerané na výučbu klasickej hudby na saxofóne. Tento nástroj je veľkou väčšinou Slovákov vnímaný ako jazzový. Avšak pôvodne bol v roku 1842 skonštruovaný Belgičanom Adolphom Saxom pre účely klasickej hudby a mimo Slovenska je toto jeho povedomie oveľa viac rozšírené.

Samotné kurzy budú prebiehať v dňoch 24. až 26. februára na Konzervatóriu v Bratislave a je na ne prihlásených vyše 60 študentov z piatich krajín. Súčasťou tohto mimoriadneho podujatia sú aj dva verejné koncerty venované saxofónu. Prvý bude 24. februára v Rakúskom kultúrnom fóre a 26. februára v Slovenskom rozhlase.

„Pri mojom povolaní klaviristu často cestujem po svete a posledné roky sa veľmi intenzívne venujem aj saxofónu. Mal som možnosť byť účastníkom viacerých podobných kurzov v zahraničí a prišlo mi veľmi ľúto, že slovenskí študenti ani len netušia, aké možnosti tento nástroj má. Preto som sa rozhodol iniciovať prvý ročník a dať možnosť najmä slovenským študentom zažiť aj iný prístup k výučbe, než majú na Slovensku. Som nesmierne rád, že na prvý takýto workshop na Slovensku prijali pozvanie naozaj renomované profesorské špičky vo svojom obore, a to hneď z piatich krajín. Sú nimi Oto Vrhovnik z Rakúska, Philippe Portejoie z Francúzska, Ryszard Żołędziewski z Poľska, Lev Pupis zo Slovinska a Alexander Stepanov zo Slovenska. Veľmi sa teším aj plnej obsadenosti kurzov študentmi z piatich krajín," uviedol pre médiá Ladislav Fančovič, slovenský klavirista, saxofonista a iniciátor projektu.

„Saxofón je v západných krajinách už dlho považovaný za rovnocenného partnera na poli komornej hudby k ostatným nástrojom, aj keď je z nich, dá sa povedať, najmladší. Som nesmierne zvedavý, ako slovenské publikum prijme prezentačný koncert všetkých profesorov, ktorý sa bude konať 24. februára v Rakúskom kultúrnom fóre, ale ešte viac som zvedavý na druhý koncert 26. februára v Slovenskom rozhlase. Na ňom sa predstaví 60-členný čisto saxofónový orchester, v ktorom budú použité všetky druhy tohto nástroja od sopraninového cez sopránový, altový, tenorový, barytónový až po basový saxofón. Dopĺňať ich bude iba jedna sada bicích nástrojov. V programe sú zaradené od Offenbachovho Kankánu, cez skladbu Richarda Straussa Tak riekol Zarathustra až po aranžmán skladby Halleluja od Leonarda Cohena. Na koncerte bude uvedená aj svetová premiéra skladby pre saxofónový orchester, ktorú špeciálne pre nás napísal slovenský skladateľ ruského pôvodu Jevgenij Iršai,“ dodal Fančovič.

TASR informovala PR manažérka Janka Dekánková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.