Odvolací súd v kauze úniku kalu v Ajke zrušil prvostupňový rozsudok

Letecká snímka ochrannej bariéry, ktorú stavali v blízkosti odkalovacej nádrže s toxickým červeným kalom z hlinikárne pri maďarskom meste Ajka 10. októbra 2010. Foto: TASR/AP

Budapešť 6. februára (TASR) - Zrušenie platnosti verdiktu prvostupňového súdu a nový súdny proces v kauze tragického úniku kalu z odkaliska hlinikárne v maďarskej Ajke nariadil dnes odvolací súd v Györi.

O rozsudku v odvolacom konaní prípadu z roku 2010, pri ktorom zomrelo desať ľudí, informovala agentúra MTI.

Prvostupňový súd vo Veszpréme vlani 28. januára zbavil viny všetkých 15 obvinených osôb. V zdôvodnení rozsudku uviedol, že dôvodom katastrofy bola strata stability podložia odkaliska, čo spôsobilo narušenie hrádze.

Prokurátor Péter Fejes sa proti verdiktu prvostupňového súdu odvolal. Súd vo Veszpréme podľa neho urobil procesné chyby. "Jeho rozsudok je nepodložený a nesplnil ani povinnosti týkajúce sa zdôvodnenia svojho rozhodnutia," dodal Fejes.

Prokuratúra v tejto kauze obžalovala 15 zamestnancov hlinikárne Magyar Alumínium AG (MAL) vrátane jej generálneho riaditeľa. Boli obvinení z trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti so smrteľnými následkami, ako aj z trestných činov poškodenia životného prostredia a prírody z nedbanlivosti, porušenia pravidiel hospodárenia s nebezpečným odpadom a zo všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti, čo dohromady spôsobilo materiálne škody mimoriadne veľkého rozsahu.

V súdnom procese, ktorý sa začal 25. septembra 2012, vypovedalo 232 poškodených a 132 svedkov.

Ekologická katastrofa na západe Maďarska, pri ktorej sa 4. októbra 2010 pretrhla hrádza odkaliska a toxický červený kal zaplavil obce Kolontár, Devecser a Somlóvásárhely, si vyžiadala desať obetí na životoch. Ďalších viac ako 200 ľudí vyviazlo so zraneniami. Zničených bolo zhruba 400 domov i celý ekosystém rieky Marcal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.