Obnovenie ostreľovania v Donbase si vyžiadalo život 15-ročného chlapca

Ilustračné foto. Foto: TASR AP

Kyjev 7. februára (TASR) - Eskalácia bojov na východe Ukrajiny si vyžiadala život 15-ročného chlapca, ktorý podľahol ťažkému zraneniu pri ostreľovaní dediny Kurďumivka z pozícií proruských separatistov. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na policajného náčelníka Doneckej oblasti Viačeslava Abroskina.

Velenie vládnej tzv. protiteroristickej operácie (ATO) za posledných 24 hodín zaznamenalo 78 prípadov, keď proruskí povstalci z ťažkých zbraní ostreľovali pozície vládnych jednotiek. Zranenia pri tom utrpel jeden vojak ukrajinskej armády.

Situácia v Donbase sa opäť vyhrotila koncom januára, a to na viacerých úsekoch frontu. Situácia bola najhoršia v meste Avdijivka ležiacom severne od bašty proruských separatistov Doneck.

Situácia v Avdijivke sa upokojila, ostreľovania je menej

Situácia vo východoukrajinskom meste Avdijivka, kde kvôli ostreľovaniu vyhlásili výnimočný stav, sa už upokojila. V rozhovore pre televíziu 112 Ukrajina to potvrdil predstaviteľ prokyjevskej vojensko-civilnej správy mesta Pavlo Malychin.

Spresnil, že "prípadov ostreľovania je menej. Mesto už neostreľujú. Fungujú školy aj materské školy. Situácia sa stabilizuje".

Podľa ukrajinského úradu pre mimoriadne situácie od dnešného rána sa podarilo obnoviť dodávku elektriny v celej Avdijivke. Bez prúdu sú však ešte tri dediny v okrese Jasynuvata, ktoré ležia neďaleko Avdijivky.

Obyvatelia Avdijivky a okolia boli bez dodávok elektriny, tepla a vody od konca januára, keď sa v tejto časti Donbasu vystupňovali ozbrojené zrážky medzi vládnymi jednotkami a proruskými separatistami a došlo aj k pokusom o útoky na styčnej línii, ktoré si vyžiadali životy najmenej 30 ľudí vrátane civilistov. Išlo o najhoršie násilie v regióne od uzavretia dohody v roku 2015, ktorá predpokladá prímerie a odsun ťažkých zbraní z frontovej línie.

Vzhľadom na kritickú situáciu úrady v meste Avdijivka, ktoré je pod kontrolou Kyjeva, vyhlásili výnimočný stav, zabezpečili dodávky humanitárnej pomoci a evakuáciu časti obyvateľstva.

Agentúra RIA Novosti informovala, že podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) situácia bola v uplynulých dňoch zložitá aj v okolí mesta Jasynuvata, ktoré podlieha proruským seperatistom a nachádza sa - podobne ako Avdijivka - neďaleko Donecka.

Velenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) zasa informovalo, že terčom "mohutného ostreľovania" z raketometov Grad a Uragan zo strany vládnych síl bolo aj mesto Doneck. Takáto situácia nastala prvýkrát za posledné dva roky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.