Varovanie pre šoférov: Pozor na tvorbu poľadovice a silný vietor

Foto: Ilustračné foto: TASR/František Iván

Bratislava 9. februára (TASR) - Na cestách západného, južného a časti severného Slovenska sa dnes dopoludnia môže pre mrholenie tvoriť poľadovica. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa.

Pre okresy Michalovce a Trebišov platí zároveň výstraha pred tvorbou snehových jazykov a závejov. Podľa Slovenskej správy ciest (SSC) tam rovnako ako v okrese Sobrance vyhlásili prvý situačný stupeň kalamitnej situácie z dôvodu sneženia a silného vetra.

Výstraha SHMÚ. Foto: www.shmu.sk

Všetky sledované úseky diaľnic a rýchlostných ciest na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až vlhký, informuje SSC na svojom webe zjazdnost.sk. Zjazdné sú aj horské priechody.

Cesty na Zemplíne sú zjazdné, so silným vetrom treba rátať na viacerých miestach

Cesty na Zemplíne sú zjazdné, prevažne suché až vlhké, miestami sa môže sa vyskytovať i vrstva kašovitého snehu. V okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov platí na cestách od stredy (8.2.) prvý situačný stupeň.

Ako TASR informoval vedúci strediska michalovskej Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) Michal Kráľ, cesty v Michalovskom a Sobranskom okrese sú prejazdné. Vodiči však musia na viacerých úsekoch v okrese Michalovce počítať so snehovými jazykmi a závejmi, ktoré sa tvoria v dôsledku silného vetra. Ide napr. o úseky Horovce – Trhovište – Pozdišovce, Michalovce – Zalužice – Lúčky, Michalovce – Suché, ale aj Palín – Senné či Michalovce – Zemplínska Široká. Podľa jeho ďalších slov sa ale situácia oproti strede upokojila.

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Cesty na hornom Zemplíne sú tiež zjazdné. S prevažne slabým, nárazovým vetrom musia vodiči počítať v okrese Vranov nad Topľou. Na hraničnom priechode Ubľa sa miestami nachádza kašovitá vrstva snehu do dvoch centimetrov. Informuje o tom Jaroslav Štofko zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja.

V okrese Trebišov sú aj dnes v teréne mechanizmy, ktoré pomáhajú so snehom zafúkanými cestami. Cesty sú pritom zjazdné, problémy však stále robí silný vietor vytvárajúci záveje, najmä v južnej časti okresu. „Chlapi robili celú noc, sprejazdňovali cesty. Veľké problémy máme medzi Brehovom a Cejkovom, a v úseku križovatka Zemplínske Jastrabie smerom na most Ondava. Na takýchto úsekoch budeme dnes dopoludnia rozširovať cestné teleso,“ uviedol pre TASR vedúci strediska trebišovskej Správy ciest KSK Gejza Tóth.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.