Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto. Foto: TASR - Vladimír Benko/MVSR

Liptovský Hrádok 11. februára (TASR)- Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre je vzhľadom na menšiu výšku pokrývky riziko pádu lavín malé, informoval dnes TASR Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Situácia sa v posledných dňoch veľmi nemení, teploty vzduchu sa pohybujú pod bodom mrazu a vďaka tomu je snehová pokrývka vo Vysokých a Západných Tatrách všeobecne dobre spevnená, skonštatoval Krajčí. "Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom mechanickom zaťažení na strmých svahoch pod hrebeňmi a v žľaboch na severných a severovýchodných svahoch, kde bolo pôsobenie slnečného žiarenia minimálne," upozornil.

Dnes ráno bolo na horách prevažne jasno až polooblačno. Teplota vzduchu sa ráno pohybovala od mínus deviatich do mínus troch stupňov Celzia. Na hrebeňoch fúkal južný vietor s rýchlosťou do osem metrov za sekundu.

Z piatka (10.2.) nadnes nepribudol žiaden nový sneh. Snehová pokrývka je vplyvom nízkych teplôt miestami zmrznutá až zľadovatená. Vo výškach nad 2000 metrov nad morom, hlavne vo Vysokých Tatrách, na tienistých svahoch bol povrch snehu ešte prachový. Na tienistých svahoch vysokých polôh je sneh slabo zviazaný. Na hrebeňoch je sneh väčšinou sfúkaný až na podkladovú vrstvu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.