Belgický premiér Michel označil stretnutie s Penceom za intenzívne

Viceprezident USA Mike Pence (vpravo) a belgický premiér Charles Michel na stretnutí v Bruseli, 19. februára 2017. Foto: TASR/AP

Brusel 20. februára (TASR) – Ako intenzívnu výmenu názorov opísal nedeľňajšie stretnutie s americkým viceprezidentom Mikeom Penceom v Bruseli belgický premiér Charles Michel. Na oficiálnej večeri zdôraznil jednotu Európskej únie a vôľu udržať nadštandardné vzťahy medzi USA, EÚ a Belgickom.

"Diskusia o preberaných témach bola dosť intenzívna," vyhlásil po stretnutí s Penceom predseda belgickej vlády. Počas rozhovorov dal najavo, že chce spoločný postup USA a Európy pri kľúčových svetových problémoch, akými sú boj proti terorizmu a globálnemu otepľovaniu, uviedol pre belgické rádio a televíziu RTBF.

"Povedali sme si veci, ktoré sme si museli povedať. Hlavným odkazom, ktorý zaznel od oboch strán, bolo, aby vzťahy medzi USA, Európou a Belgickom zostali veľmi pevné a nadštandardné," skonštatoval Michel.

Belgický premiér na druhej strane zdôraznil jednotu, hodnoty a samostatnosť Európskej únie. Reagoval tým na nejednoznačný postoj administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa k Únii. "Nedovoliť trieštenie Európskej únie – toto som dal najavo. Mám pocit, že druhá strana porozumela," povedal pre RTBF Michel.

Pence počas uplynulých dní podnikol svoju prvú zahraničnú cestu vo funkcii viceprezidenta USA. V sobotu vystúpil s prejavom na 53. bezpečnostnej konferencii v Mníchove, kde sa stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a ďalšími svetovými lídrami. V nedeľu navštívil niekdajší nacistický koncentračný tábor Dachau ležiaci neďaleko Mníchova.

Dnes sa Pence stretáva s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom a popoludní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.