Bojnický zámok patril zamilovaným, pred sv. Valentínom zložili sľub

Pohľad na Bojnický zámok v Bojniciach, ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bojnice 20. februára (TASR) - Bojnický zámok patril zamilovaným. Počas nočných prehliadok v rámci podujatia Valentín na zámku sa 17. a 18. februára mohli dozvedieť o podobách a prejavoch lásky či legendách z histórie národnej kultúrnej pamiatky.

Nechýbali svetlá sviec a romantická výzdoba, príbehy a legendy o dávnych obyvateľoch zámku, ktorých spojila láska, priblížila kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Bojnice Petra Gordíková. Zamilovaných podľa nej privítal samotný gróf Pálffy, sprevádzali ich Alexej Thurzo s Magdalénou Székely.

Záver prehliadky už tradične patril sľubom vernosti, svoj manželský sľub z roku 1527 si obnovili aj Alexej a Magdaléna, a to pred kňazom Valentínom. Ten podľa svojich slov zosobášil už nespočetné množstvo párov. "Pri celom podujatí išlo o to, že láska kvitne a kvitne v každom veku. Mne ako svätému Valentínovi to za to stálo, aby som za cenu vlastného života a proti vláde vtedajších mocných mohol dať priestor láske, ktorá aj vtedy kvitla. To je vlastne aj odkaz dnešným mladým ľuďom, aby sa čím ďalej, tým viac milovali, pretože vtedy je menej miesta na zlosť a závisť," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.