Ukrajina si dnes pripomína Hrdinov Nebeskej stotiny

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kyjev 20. februára (TASR) - Ukrajina si dnes pripomína Hrdinov Nebeskej stotiny - aktivistov, ktorí zahynuli počas protivládnych protestov v Kyjeve v rokoch 2013-14.

Dekrét o každoročnom uctení si Hrdinov Nebeskej stotiny vydal prezident Petro Porošenko 11. februára 2015. K dnešnému výročiu na svojej internetovej stránke napísal: "Obetavosť rytierov Majdanu prebudila vlastenecký duch nášho národa a všetkým ukázala, že existujú vyššie hodnoty než vlastný život. Vďaka hrdinským činom týchto ľudí žijeme už v inom štáte, plne si vedomí toho, že sme veľkým a hrdým národom. Hrdinovia neumierajú!"

Ako pripomenula agentúra Ukrinform, celkovo si revolučné udalosti z rokov 2013-14 vyžiadali životy viac ako 100 demonštrantov. Najviac aktivistov tzv. euromajdanu zahynulo 20. februára 2014. O deň neskôr ľudia vzdali úctu padlým, ktorých v pohrebných prejavoch označili za "Hrdinov Nebeskej stotiny".

Porošenko posmrtne udelil titul Hrdina Ukrajiny stoštyrom Hrdinom Nebeskej stotiny. Trom cudzincom - Bielorusovi a dvom Gruzíncom - posmrtne udelil titul Rad Hrdinov Nebeskej stotiny.

Protesty na kyjevskom Námestí nezávislosti (Majdane) vypukli koncom roka 2013 po tom, ako vtedajší premiér Mykola Azarov oznámil, že vláda pozastavuje prípravy na podpísanie zmluvy o pridružení Ukrajiny k EÚ. Počas nepokojov, ktoré Kyjev zažil vo februári 2014, zahynulo vyše 100 účastníkov protestov. Okrem tzv. Nebeskej stotiny prišlo pri násilnostiach o život aj viac ako desať policajtov.

Pod tlakom demonštrácií a celkovej situácie došlo 22. februára 2014 na Ukrajine k zmene mocenských pomerov. Ukrajinský parlament zbavil Viktora Janukovyča prezidentských právomocí. Ten potom - v obave o vlastný život - z Ukrajiny ušiel do Ruska, kde sa stále zdržiava.

Zodpovednosť za smrť demonštrantov nové ukrajinské vedenie pripísalo vláde na čele s Janukovyčom. Na streľbe do davu demonštrantov sa podľa súčasnej vlády v Kyjeve podieľali príslušníci špeciálnej policajnej jednotky Berkut. Janukovyč i Berkut svoju vinu popierajú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.