Súd zrušil rozhodnutie o vystúpení Juhoafrickej republiky z ICC

Ilustračné foto Foto: TASR

Johannesburg 22. februára (TASR) - Súd v metropole Juhoafrickej republiky Pretória zrušil dnes vlaňajšie rozhodnutie vlády o odstúpení od Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (ICC).

Podľa verdiktu vyššieho pretórijského súdu bolo rozhodnutie vlády JAR protiústavné a preto neplatné. Sudcovia z tohto dôvodu nariadili prezidentovi Jacobovi Zumovi a zodpovedným ministrom, aby stiahli oficiálne oznámenie o vystúpení krajiny z ICC, ktoré už odoslali Organizácii Spojených národov, informoval juhoafrický spravodajský server news24.com.

Vláda JAR argumentovala tým, že tribunál so sídlom v holandskom Haagu sa dlhodobo zameriava len na africké štáty a neberie do úvahy dôkazy o zločinoch spáchaných v iných častiach sveta. Tým sa podľa JAR komplikujú snahy o riešenie konfliktov v Afrike.

Rozhodnutie vlády o odstúpení od Rímskeho štatútu - zakladajúceho dokumentu ICC - na súde napadla hlavná opozičná strana Demokratická aliancia. Jej právnici napadli hlavne skutočnosť, že ministerstvo spravodlivosti prekročilo svoje právomoci, keď ohlásilo odchod z ICC bez súhlasu poslancov.

Súd vo svojom verdikte zdôraznil, že vláda musí svoje kroky týkajúce sa medzinárodných zmlúv predložiť na schválenie parlamentu.

Zámer odstúpiť od Rímskeho štatútu vlani ohlásila aj vláda stredoafrickej republiky Burundi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.