Amnesty: Nenávistná rétorika politikov potláča ľudské práva

Donald Trump. Foto: TASR/AP

Paríž 22. februára (TASR) - Jedovatá, nenávistná a strach vyvolávajúca rétorika viacerých protisystémových politikov, ako amerického prezidenta Donalda Trumpa, lídrov Turecka, Maďarska či Filipín, prispieva k celosvetovému potláčaniu ľudských práv. Vyplýva to z vyše 400-stranovej správy o porušovaní ľudských práv vo svete, ktorú dnes zverejnila organizácia Amnesty International (AI).

AI v nej označila vlaňajšok za rok cynického používania výrokov "my a oni", vyvolávajúcich nenávisť a strach, aké svet nezažil od 30. rokov minulého storočia. K "závažnému porušovaniu ľudských práv" došlo podľa nej v dovedna 159 krajinách sveta.

Za lídrov šíriacich "jedovatú agendu", ktorá z ľudských bytostí robí "lovecké psy a obetných baránkov" a dehumanizuje celé skupiny ľudí, pritom AI označila amerického prezidenta Trumpa, maďarského premiéra Viktora Orbána, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho a ďalších.

Vyjadrenia toho druhu, ktoré Trump využíval vo svojej predvolebnej kampani, sú podľa Amnesty príkladom "celosvetového trendu rozhnevanej a rozvratnej politiky".

"Hranice toho, čo je považované za prijateľné sa posunuli. Politici nehanebne a aktívne legitimizujú všetky druhy nenávistných vyjadrení a politických krokov útočiacich na identitu ľudí," uvádza Amnesty, ktorá v tejto súvislosti odkazuje na prejavy mizogýnie, rasizmu a homofóbie.

Prvým terčom takéhoto správania boli podľa AI boli utečenci. Ak však bude takýto trend pokračovať aj v roku 2017, na pranier sa dostanú aj iné skupiny ľudí, uvádza sa v správe.

Vlády mnohých krajín podľa Amnesty zatvárali oči pred vojnovými zločinmi, presadili dohody, ktoré oslabujú právo žiadať o azyl a prijali zákony, ktoré porušujú slobodu prejavu. Ďalšej tiež podnecovali k vraždám ľudí obvinených z užívania drog či ospravedlňovali mučenie. Kľúčovou tohoročnou otázkou podľa AI bude to, "ako ďaleko ešte nechá svet zájsť (tieto) zverstvá".

Amnesty sa v správe venovala aj Slovensku. Tvrdila pritom, že tam stále pretrváva diskriminácia voči rómskemu obyvateľstvu. Všimla si tiež výroky premiéra Roberta Fica, ktorý podľa nej verejne a opakovane spájal moslimov a utečencov s terorizmom a používal protimigračnú rétoriku.

V správe sa spomína tiež Česká republika. AI uviedla, že tamojší prezident Miloš Zeman viac ráz utečencov a žiadateľov o azyl vo svojich výrokoch prezentoval ako "hrozbu" a taktiež používal protimigračnú rétoriku. Amnesty zároveň kritizovala ČR v súvislosti s pokračujúcimi protestami proti migrantom a utečencom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.