Monografia Peter Pollág prichádza na slovenský knižný trh

Na archívnej snímke výtvarník Peter Pollág pózuje pred svojím obrazom. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Bratislava 23. februára (TASR) – Monografia Peter Pollág prichádza v týchto dňoch na pulty slovenských knižných obchodov. Vydala ju Danubiana Meulensteen Art Museum, do života ju dnes večer uviedol básnik a textár Kamil Peteraj so spoluzakladateľom Danubiany Vincentom Polakovičom.

Dvojjazyčná publikácia Peter Pollág zachytáva tvorbu významného slovenského maliara, grafika a ilustrátora strednej generácie. Kniha je nielen obsahovo bohatým a zaujímavým čítaním, ale predstavuje aj jedinečný vizuálny a emocionálny zážitok. Pevné puzdro a celkový dizajn robia z tejto monografie zberateľský kúsok a výnimočný darček, ktorému sa potešia nielen milovníci umenia.

Kniha je doplnená bohatým ilustračným a fotografickým materiálom, ktorý zachytáva prierez doterajšej tvorby Petra Pollága vrátane jeho realizácií v architektúre. Na textovej časti publikácie spolupracovali Mária Horváthová, Roman Brat, Jitka Haaková, Daniel Hevier, Edwin Meulensteen, Gerard Meulensteen, Kamil Peteraj, Ľudmila Peterajová, Ľudovít Petránsky ml., Ľubomír Podušel, Vincent Polakovič, Andrzej Smakowski, Eva Trojanová. Spomienkami na svoje pekné detstvo a rodinu prispel aj samotný Peter Pollág.

V tejto významnej osobnosti slovenského výtvarného umenia sa skrýva grafik, ilustrátor, maliar, mozaikár. A ktorá z týchto špecifík je mu najbližšia? "Nechcem to deliť, ja sa veľmi teším, keď som na ceste a dokážem si urobiť poznámku bez toho, aby som použil fotoaparát, a často je to pre mňa poznámka o mnoho hlbšia, že viem si tam zapísať emóciu, ktorú fotografiou zapísať nedokážem. To znamená, k tomu ešte tri-štyri vety a je hotová reportáž. Tomu sa veľmi teším, že mám šancu zaznamenať si jednoducho veci, ktoré potom doma v ateliéri môžem znovu otvoriť, pretaviť a vytiahnuť zo spomienok. Priznám sa, že tomu sa veľmi teším," povedal pre TASR umelec.

"Danubiana už vydala skoro tridsať kníh rôznych výtvarníkov, nielen slovenských ale aj zahraničných. Bol som v roku 1990 pri tvorbe prvej knihy o Petrovi Pollágovi, ktorá sa volala Poetika. Potom sme urobili ďalšiu knihu a teraz, keď sa blíži Petrovo jubileum, je tu táto monografia. Trvalo nám skoro sedem rokov, aby mohol takýto klenot medzi knihami vzniknúť. Som veľmi rád, že pod našou značkou obohatí táto monografia slovenskú kultúru a všetci fanúšikovia výtvarného umenia si budú môcť pozrieť reprezentačnú publikáciu," doplnil pre TASR spoluzakladateľ Danubie Vincent Polakovič.

Peter Pollág (*19. februára 1958, Levoča) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a na Accademia de Belle Arti Pietro Vannucci v Peruggi v Taliansku. Jeho tvorbu najviac ovplyvnili majstri Želibský, Hložník a Brunovský. Patrí k profilovým postavám súčasného slovenského maliarstva a jeho meno je dobre známe nielen v domácom, ale aj európskom kontexte. Škála jeho námetov siaha od mytologických metafor, cez novú interpretáciu biblických motívov, po historické a literárne príbehy. Okrem maľby sa zaoberá aj kresbou, knižnou ilustráciou, grafikou i plastikou. Zúčastnil sa niekoľkých desiatok samostatných a kolektívnych výstav v mnohých galériách na Slovensku, Európe, ale aj v ďalších krajinách sveta, v Číne, Zambii či Zimbabwe. Diela renomovaného výtvarníka sa nachádzajú v mnohých domácich, ale aj zahraničných zbierkach. Za svoju tvorbu získal viacero prestížnych ocenení vrátane ceny Martina Benku a Krištáľového krídla. Žije a tvorí v Bratislave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.