Najnovší európsky PRIESKUM: Slováci opäť začínajú veriť EÚ

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 24. februára (TASR) – Pozitívne vnímanie EÚ na Slovensku opäť rastie, a to na základe celkovej podpory EÚ, dôvery voči inštitúciám a podpory politík. Dokazujú to aktuálne výsledky prieskumu Eurobarometer 86, ktoré na dnešnej tlačovej konferencii prezentoval vedúci Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Dušan Chrenek.

"Z výsledkov mňa osobne najviac potešilo to, že pozitívne vnímanie EÚ na Slovensku sa zvyšuje. Myslím si, že je to odzrkadlenie toho, že Slováci si uvedomujú, aké pozitívne veci im členstvo v EÚ prináša. Je to významný posun práve v situácii, keď zaznievajú rôzne kritické hlasy voči EÚ," uviedol Chrenek.

V porovnaní s priemernými hodnotami všetkých členských štátov EÚ vnímajú občania Slovenska EÚ pozitívnejšie. U Slovákov nastal posun v pozitívnom vnímaní EÚ z 30 percent na 34 percent. Naopak, podiel ľudí, ktorí vnímajú EÚ negatívne, klesol z 26 percent na 20 percent. Uvádza sa to v národnej správe, ktorá sa zameriava na podporu EÚ, ekonomiku, migráciu a terorizmus, na Energetickú úniu a klimatické zmeny.

Nadpolovičná väčšina respondentov podporuje jednotnú migračnú politiku (54 percent). V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom ide o štvorpercentné zvýšenie. Negatívne vnímanie tém migrácie a terorizmu na Slovensku sa v poslednom roku postupne zmierňovalo. Vnímanie dôležitosti týchto tém pre Slovensko kleslo zo 17 percent na desať percent v prípade migrácie a zo šiestich percent na päť percent v prípade terorizmu.

"V minulom roku požiadalo na Slovensku o azyl len 146 ľudí, najmenej spomedzi všetkých členských krajín," uviedol Chrenek ako jeden z možných dôvodov poklesu. Zmiernila sa podľa neho i vypätá volebná rétorika, čo môže byť taktiež príčinou.

Slováci podľa Pavla Baboša, analytika z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, považujú témy migrácie a terorizmu za menej dôležité než je priemer EÚ, keďže pre nich sú dôležitejšie napríklad témy ako zdravotníctvo, nárast cien nákladov na život, teda oblasti, ktoré sa ich bezprostredne dotýkajú aj vzhľadom na to, že Slovensko nemá bezprostredné skúsenosti s migráciou.

Podľa neho Slováci veria viac európskym inštitúciám ako národným aj z toho dôvodu, že národnú políciu či justíciu vnímajú ako značne spolitizované oblasti, z čoho pramení ich nedôvera.

Opýtaní pripisujú najväčšiu dôležitosť ekonomickým a sociálnym záležitostiam. Vzrástla podpora verejnej mienky v oblastiach stavu zamestnanosti na Slovensku z 18 percent na 23 percent, v opatreniach EÚ podporujúcich rast - vytváranie podmienok pre tvorbu pracovných miest zo 65 percent na 69 percent.

V oblasti podpory práva občanov EÚ pracovať v každom členskom štáte sa však podpora znížila z 83 percent na 80 percent. Zvýšil sa, naopak, podiel tých, ktorí si myslia, že EÚ vytvára príliš veľa regulácií a byrokracie (zo 75 percent na 80 percent). Slováci vnímajú pozitívne i oblasť spoločnej energetickej politiky, podporuje ju až 69 percent.

Štandardný Eurobarometer, ktorý je zameraný hlavne na otázky európskej integrácie, domácej politiky, ale týka sa aj názorov Európanov na iné, nepolitické témy, sa realizuje dvakrát ročne. Najnovší prieskum Eurobarometer 86 sa uskutočnil od 6. novembra do 16. novembra 2016 prostredníctvom osobných rozhovorov na vzorke 27.705 respondentov starších ako 15 rokov v 28 členských štátoch EÚ a v piatich kandidátskych krajinách. Terénny zber na Slovensku sa realizoval na vzorke 1007 respondentov. Prieskum verejnej mienky sa v členských krajinách EÚ realizuje pravidelne už od roku 1973.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.