Verejnosť sa má dozvedieť viac o vplyvoch na životné prostredie

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Bratislava 1. marca (TASR) - Prístup verejnosti k informáciám týkajúcich sa rozhodovania o významných stavbách a činnostiach s vplyvom na životné prostredie sa má posilniť. Vláda SR dnes odobrila návrh ministerstva životného prostredia opäť novelizovať zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA), ktorý má transponovať európsku legislatívu. Naposledy sa menil vlani.

"Predkladaný návrh novely súvisí s potrebou zvýšiť kvalitu postupu posudzovania vplyvov na životné prostredie, zosúladiť tento postup so zásadami inteligentnej regulácie a zvýšiť súdržnosť a súčinnosť s ostatnými právnymi predpismi a politikami Európskej únie, ako aj stratégiou vnútroštátnej úpravy," zdôvodnil návrh envirorezort.

Návrh novely predložilo ministerstvo na rokovanie s rozporom s verejnosťou zastúpenou združením Via Iuris. Viacero jeho návrhov však rezort akceptoval. Mal by sa tak obmedziť konflikt záujmov úradníkov okresných úradov a ministerstva životného prostredia v rámci procesov posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Via Iuris sa v plánovanej legislatíve podarilo presadiť aj ďalšie zmeny. Druhou je zavedenie prísnych sankcií voči tým spracovateľom dokumentácie k procesu EIA, ktorí by štátne úrady a verejnosť úmyselne klamali alebo zavádzali. Treťou je udržanie Enviroportálu ako centrálneho miesta, kde verejnosť má možnosť získať všetky informácie o procesoch EIA.

Účinnosť novely zákona sa navrhuje od 15. mája 2017, aby bol splnený transpozičný termín novely smernice.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.