V marci si budú vedci voliť predsedu Slovenskej akadémie vied

Na snímke predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, ilustračná snímka. Foto: TASR - Branislav Bibel

Bratislava 2. marca (TASR) – Slovenská akadémia vied (SAV) si bude voliť v marci nového predsedu. Počet uchádzačov o tento post ešte nie je známy. Zatiaľ oficiálne kandiduje len súčasný predseda Pavol Šajgalík. Pre TASR to uviedol vedúci referátu pre komunikáciu a médiá SAV Stanislav Ščepán.

"Voľba predsedu sa uskutoční následne po doplňujúcich voľbách do Predsedníctva SAV," uviedol Ščepán. Aktuálne Snem SAV zvolil do 15-členného predsedníctva 12 členov. Doplňujúce voľby sú naplánované na 14. marca. Vtedy by mala prebehnúť aj samotná voľba šéfa SAV. Predseda je volený na štyri roky.

Kandidáta na predsedu akadémie volí Snem SAV v tajnom hlasovaní. O funkciu sa môže uchádzať každý zvolený kandidát na člena predsedníctva. Zvoleného predsedu SAV následne menuje do funkcie prezident SR.

Súčasný predseda SAV Pavol Šajgalík je na tomto poste od januára 2015, keď nahradil Jaromíra Pastoreka. Toho delegáti snemu 18. decembra 2014 na mimoriadnom rokovaní navrhli odvolať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.