Šéf Fillonovej predvolebnej kampane odstúpi z funkcie

Francúzsky prezidentský republikánsky kandidát Francois Fillon. Foto: TASR/AP

Paríž 4. marca (TASR) - Šéf predvolebnej kampane francúzskeho prezidentského kandidáta Francoisa Fillona odstúpi zo svojej funkcie, napísal včera francúzsky denník Libération. Patrick Stefanini podľa tohto periodika zároveň uviedol, že jeho rezignácia, ktorá nadobudne platnosť v nedeľu, je "neodvolateľná".

List s jeho demisiou ešte skôr tento týždeň zverejnil denník Le Journal du dimanche. Stefanini v ňom píše, že z jeho práce na "širokej aliancii pravice a stredu", ktorú sa pokúšal vytvoriť okolo Fillona, ostalo len "málo či vôbec nič".

Samotný Fillon momentálne čelí ostrej kritike verejnosti v súvislosti so škandálom, že fiktívne zamestnával svoju manželku Penelope a deti vo svojom bývalom parlamentnom úrade.

Svojich priaznivcov dnes preto tento pravicový prezidentský kandidát vyzval, aby vyšli do ulíc a podporili jeho ohrozenú kandidatúru. Vynárajú sa totiž špekulácie, že by ho jeho strana Republikáni mohla nahradiť bývalým premiérom Alainom Juppém, ktorého Fillon porazil v primárkach, približuje agentúra DPA.

Fillon ešte v stredu oznámil, že bude pokračovať vo svojej prezidentskej kampani a nestiahne svoju kandidatúru napriek tomu, že mu hrozí obvinenie z korupcie. Zároveň opätovne odmietol podozrenia zo sprenevery finančných prostriedkov v prospech svojej manželky.

Fillon tiež ostro kritizoval prácu polície a justície, keď uviedol, že v jeho prípade nebola rešpektovaná prezumpcia neviny ani neboli braté do úvahy jeho argumenty.

Aféra nazvaná Penelopegate spôsobila prudký pokles popularity Fillona u voličov, aj keď ešte prednedávnom bol považovaný za favorita blížiacich sa prezidentských volieb. V posledných dňoch zároveň z Fillonovho volebného štábu odišli viacerí blízki spolupracovníci.

Vyšetrovatelia ho predvolali na výsluch na 15. marca, čo je niekoľko dní predtým, ako má byť zverejnený oficiálny zoznam kandidátov prezidentských volieb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.