Lajčák: EÚ by prospelo vytvoriť zberné tábory pre migrantov v Líbyi

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR Jakub Kotian

Brusel 6. marca (TASR) – Z pohľadu Európskej únie by bolo dobré mať na území Líbye zberné tábory pre migrantov, ale Tripolis na to zatiaľ nedal súhlas, vyhlásil dnes v Bruseli slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Práve migrácia a obrana sú hlavnými témami dnešného zasadnutia šéfov diplomacií členských štátov EÚ.

"Z pohľadu Európskej únie by bolo dobré mať takéto tábory, kde by sa jasne zistilo, kto sú tí ľudia, čo žiadajú a či spĺňajú podmienky na to, aby im bol udelený azyl," uviedol Lajčák. Sám túto myšlienku tiež podporuje, ale dodal, že Líbya by na to musela dať súhlas, čo sa ešte nestalo.

Únia v Líbyi priamo komunikuje a podporuje vládu národnej jednoty na čele s premiérom Fájizom Sarrádžom. Východ krajiny ovláda a hlavnú vojenskú silu ale predstavuje generál Chalífa Haftár.

"Pani Mogheriniová s ním nekomunikuje, ale som presvedčený, že niektoré krajiny EÚ s ním majú kontakt. Je reálnym faktorom, reálnou silou," vyhlásil slovenský minister. Lajčák doplnil, že členské štáty sa dohodli na komunikácii so všetkými aktérmi v Líbyi vrátane Haftára.

Jedným z bodov dnešného zasadnutia je aj obrana. EÚ chce lepším spôsobom riadiť svoje vojenské výcvikové misie. Ministri obrany a zahraničných vecí preto zrejme schvália návrh na vytvorenie spoločného riadiaceho a plánovacieho vojenského strediska EÚ, ktoré bude podliehať európskej diplomatickej službe.

Ministri budú tiež rokovať s ministrom zahraničných vecí Egypta Sámihom Hasanom Šukrím. Ďalšou témou bude rozširovanie EÚ na Balkáne, ktorý minulý týždeň navštívila vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Federica Mogheriniová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.