Novou baštou islamistov má byť Rakka v Sýrii

Abu Bakr al-Baghdádi Foto: TASR/AP

Mósul 7. marca (TASR) - Velitelia jednotiek džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vydali rozkaz, aby sa vojaci IS okamžite stiahli z irackého Mósulu a presunuli sa do sýrskej Rakky, ktorá zostáva stále baštou islamistov. S odvolaním sa na zdroj v Mósule o tom dnes informovala iracká televízia as-Sumaríja (Alsumaria News).

Podľa citovaného zdroja vedenie IS nachádzajúce sa v Rakke nariadilo, aby "armáda kalifátu" okamžite zničila svoj hlavný štáb v Mósule, opustila toto mesto a čo najskôr sa vydala na cestu do Sýrie, píše agentúra RIA Novosti.

Tento rozkaz zrejme súvisí s postupom vládnych síl, ktoré dnes v Mósule obsadili komplex budov regionálnej vlády v západnej časti Mósulu. V ich rukách sa nachádza aj budova múzea, pobočka centrálnej banky, radnica a sídlo provincie Ninive. Pod kontrolou vládnej armády je aj druhý most cez rieku Tigris.

Vodca organizácie IS abú Bakr Baghdádí už nedávno priznal porážku džihádistov v najnovších bojových operáciách a vyzval svojich prívržencov, aby sa stiahli a skryli v horách. Baghdádí označil svoj príhovor za rozlúčkový a dal ho šíriť kazateľom verným Islamskému štátu. Baghdádího príhovor obsahoval aj výzvu príslušníkom IS, aby sa stiahli do horských, ťažko prístupných oblastí Iraku a Sýrie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.