Most-Híd chce zmenu výučby slovenského jazyka na maďarských školách

Ilustračné foto. Foto: TASR

Bratislava 9. marca (TASR) – Slovenský jazyk by sa na školách s vyučovacím jazykom maďarským mal v budúcnosti učiť po novom. Strana Most-Híd chce spolu s odborníkmi pripraviť novú metodiku výučby slovenčiny na týchto školách. V súčasnosti už prebieha pilotné testovanie novej výučby na troch základných školách v prvom a piatom ročníku.

„Je to nový koncept výučby jazyka, ktorý by mal byť postavený nie na memorovaní a učení sa básničiek, ale na živej komunikácii,“ uviedol dnes štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák. Touto zmenou chcú docieliť, aby sa zlepšili jazykové kompetencie žiakov. „Je to aj o uplatniteľnosti na stredných školách. Pokiaľ základnú školu budú končiť žiaci, ktorí jazykovú kompetenciu nemajú na požadovanej úrovni, tak je už problém pri prechode na strednú školu. Dokonca mnohí si potom vyberú školu, ktorá je len výlučne v maďarskom vyučovacom jazyku,“ priblížil.

Štátny pedagogický ústav a Metodicko-pedagogické centrum už podľa Krajňáka pripravujú prvé metodiky a prvé podklady. Celý projekt by mal byť hotový o štyri roky. „Naším cieľom je, aby sme do roku 2020 mali túto novú metodiku pripravenú a v postate je to živá vec, kde spolupracujeme priamo so školami. Ak bude tento projekt úspešný, potom v ďalšom volebnom období by sa uvažovalo už o príprave nových učebníc a išlo by sa podľa tejto metodiky,“ doplnil.

Strana Most-Híd dnes zároveň informoval, že zriadila emailovú adresu, prostredníctvom ktorej chce komunikovať s občanmi o školských témach. Jej adresa je i-skola@most-hid.sk a občania sa sem môžu obrátiť so svojimi podnetmi, problémami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.