Motocykel roka 2017: víťazné motocykle odhalené

Foto: Michal Tvrdý - MTV studio

Bratislava 10. marca (OTS) - Pretieklo už veľa vody Dunajom, odkedy sa na jeho brehu vo Výstavnom a kongresovom centre Incheba každoročne koná výstava Motocykel. Je to už dlhých sedemnásť rokov a od začiatku je s výstavou neodmysliteľne spojené aj slávnostné vyhlásenie výsledkov odbornej novinárskej ankety Motocykel roka. Práve slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety je vždy pomyselným „otváracím ceremoniálom“ výstavy.

Foto: Michal Tvrdý - MTV studio

Anketu vyhlasuje redakcia najčítanejšieho Slovenského časopisu o motocykloch – Svet motocyklov. V spolupráci s importérmi jednotlivých značiek motocyklov bolo v sedemnástom ročníku nominovaných 51 noviniek, ktoré sa uchádzali o titul v jednej zo siedmich kategórií. V spolupráci s odbornými motoristickými novinármi boli vo štvrtok zvolené tie úplne „naj“ a v spolupráci s výstaviskom Incheba boli zasa dekorované. Z hlasovania poroty zloženej z odborných motoristických novinárov vzišli víťazi v kategóriách SUPERSPORT, STREET SPORT, STREET CLASSIC, TOURING, CHOPPER-CRUISER, OFFROAD a SCOOTER. Každý rok je okrem víťazných motocyklov vyhlasovaná aj súťaž najpredávanejšia značka motocyklov za predchádzajúci rok – tentoraz to bola opäť značka Honda.

Sedem víťazov Vo svete motoriek tento rok kraľuje „sedem statočných“ – sedem víťazných motocyklov, ktoré svojim šarmom, ale predovšetkým svojimi parametrami oslovili porotu zloženú z motoristických novinárov.

V kategórii SCOOTER bol v roku 2017 víťaz zvolený celkom suverénne. Niet sa čo čudovať, Honda X-ADV je skutočne revolučný model, ktorý kombinuje praktickosť a ľahkú ovládateľnosť skútra s výkonom a jazdnými vlastnosťami na úrovni veľkých motocyklov. Zaujme aj atraktívnym dizajnom s dobrodružným nádychom naznačujúcim schopnosť zdolať aj ľahší terén.

Kategóriu OFF ROAD tentoraz ovládla značka Husqvarna. Výrobca radikálne inovoval celý modelový rad endúr a spomedzi nich svojou univerzálnosťou vyniká FE 350 – ľahučké a výborne ovládateľné štvortaktné enduro, ktoré je pre tento rok ešte výrazne ľahšie.

Spomedzi motocyklov triedy CHOPPER-CRUISER najviac hlasov získala značka, ktorá je v tomto segmente doslova ikonou. Tradičný americký výrobca Harley-Davidson bodoval svojim modelom Dyna Low Rider S. Dôležité je to písmenko „S“ v názve stroja, ktoré označuje novú verziu v temnom čiernom prevedení a s posilneným motorom s objemom viac ako 1800 ccm.

V kategórii TOURING u dlhé roky dominujú veľké cestovné endurá, ktoré sa tešia stále väčšej popularite. Kapitolou samou o sebe je legendárne „Gé-Esko“, teda model R 1200 GS od nemeckého výrobcu BMW. Tento rok prichádza v ešte modernejšej podobe a predovšetkým vo verzii Rally v atraktívnej modro-bielo-červenej trikolóre.

V kategórii STREET SPORT máme víťaza, ktorý si pri svojom vzniku vyslúžil označenie „The Beast“ – beštia. Teraz prichádza v inovovanej podobe a ešte posilnený. KTM 1290 Super Duke R si svojim výkonom 177 koní získal nielen rešpekt, ale aj prvenstvo v kategórii STREET SPORT.

Celkom inak je ladená kategória STREET CLASSIC. Ako názov napovedá, sústreďuje klasické stroje, ktorých vzhľad je inšpirovaný minulosťou a ich misiou je zastaviť čas, spomaliť tempo a umožniť svojmu majiteľovi vychutnáva si nostalgiu. Tohtoročný víťaz – Honda CB 1100 RS však okrem elegantných tvarov ponúka aj bonus v podobe výkonného motora a moderného podvozku, ktoré dávajú motorke športové jazdné vlastnosti.

Kategória SUPERSPORT sa tento rok po dlhšej prestávke stala korisťou značky Suzuki. Zaslúžila sa o to nová generácia v „kráľovskej“ kubatúre, teda GSX-R1000. Výrobca tento legendárny stroj poriadne vylepšil a výsledkom je najsilnejšia GSX-R všetkých čias, ktorá sa pýši výkonom 202 koní. Samozrejmosťou dnes je aj bohatá elektronická výbava, ktorá okrem ABS obsahuje napríklad aj desať stupňovú kontrolu trakcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.